Ana Sayfa

Hürriyet Çukurova - GAP - Bünyamin Yıl - 15 Ocak 2014

 

Kitap şöleni başladı 


Adana'da bu yıl 7'ncisi düzenlenen Çukurova Kitap Fuarı, Orhan Kemal 100 Yaşında sloganıyla açıldı. Orhan Kemal'in oğlu Işık Öğütçü, ilk akademik yılını yaşayan Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi'ne (BTÜ) babasının adının verilmesini istedi. 

Bünyamin YIL/ ADANA. (DHA)
TÜYAP Adana Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi, 2014 ün ilk kitap fuarı olan 7'inci Çukurova Kitap Fuarında kitaplar ve yazarlarla okurları buluşturdu. 14 - 19 0cak tarihleri arasında açık kalacak Çukurova Kitap Fuarı'nın açılına Adana Vali Yardımcısı Durmuş Gencer, Adana Büyükşehir Belediye Başkanvekili Zihni Aldırmaz, TÜYAP Kültür Fuarları Danışma Kurulu Başkanı Doğan Hızlan, Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Metin Celal ile çok sayıda davetli katıldı. 
TÜYAP Kurumsal iletişim Müdürü Cemran Öder, 'Orhan Kemal 100 Yaşında' başlığıyla düzenledikleri etkinlikte söyleşi, panel ve sergilerin yer aldığını anlattı. Öder ayrıca, 235 yayın evinin stant açtığı fuarda 60 ayrı kültürel etkinlik ve 300 yazarın imza günü olacağmı kaydetti. 
TÜYAP Kültür Fuarları Danışma Kurulu Başkanı Doğan Hızlan da Orhan Kemal'in kendi memleketindeki kitap fuarında anılmasının anlamlı olduğunu söyledi.

DOĞAN HIZLAN IN KONUŞMASI
Fazıl Hüsnü Dağlarca'nın 'Uluslar büyük evlatlarıyla soluk alır' dizesini anımsatan Doğan Hızlan, "Bence büyük kentler de büyük evlatlarıyla, büyük sanatçılarıyla soluk alıyorlar. Benim için de Adana öyle... Orhan Kemal'den başlayıp, Yaşar Kemal ve Yılmaz Güney'e kadar büyük sanatçı ve yazar listesi benim gözümde Adana'yı seçkin bir şehir kılıyor" dedi. Hızlan, kitap fuarlarının okurla yazarı buluşturması açısından çok önemli olduğunu vurgulayıp, okuru yakından tanıma adına belleğine notlar düştüğünü kaydetti. 
Konuşmaların ardından protokol üyeleri, hep birlikte fuarın açılış kurdelesini kesti. Orhan Kemal'in oğlu Işık Öğütçü, fuar boyunca izlenimde kalacak Bereketli Topraklar Yolculuğunda / Orhan Kemal 100 Yaşında sergisini kent protokolüne gezdirdi. Işık Öğütçü, serginin kuratoru Sadık Karamustafa ile birlikte davetlilere bilgi verdi. 

ORHAN KEMAL ADI VERİLSİN
Babası Orhan Kemal'in 100 uncü doğum yılının anıldığı fuarda duygu dolu anlar yaşayan Işık Öğütçü, "Bu yıl çok önemli benim için. Çünkü babam Orhan Kemal'in 100'uncu yaşı. Çok gururluyum. Adana ve TÜYAP bu işe sahip çıktığı için teşekkür ederim" dedi. 
Bu sırada İşık Öğütçünün yanında yer alan Adana Büyükşehir Belediye Başkanvekili Zihni Aldırmaz'a gazeteciler kentte 16 müze oluşturulduğunu, Orhan Kemal Müzesi kurulması konusunda çalışma yapılıp, yapılmayacağını sordu. Aldırmaz, "Her sanatçımız için bir müze yapmalıyız. İnşallah bunları gerçekleştireceğiz” diye cevapladı. Araya giren Işık Öğütçü ise "Adana'ya yakışan, Bilim Teknoloji Üniversitesi'ne Orhan Kemal adının verilmesidir. Adana'ya yakışır bu isim" diye isteğini dile getirdi. 

 

 


info@orhankemal.org