Ana Sayfa

Radikal Kitap Eki  - Haber - 3 Ocak 2014

Orhan Kemal 100 yaşında

 

"Doğumunun 100. yılında romandan sinemaya Orhan Kemal" konulu anma etkinliği, yarın Saint Benoit Fransız Lisesi'nde gerçekleştirilecek.
Türkiye’nin dünya edebiyatına armağanı, usta yazar Orhan Kemal, doğumunun 100. yılı olan 2014'te çeşitli etkinliklerle anılacak.Orhan Kemal Kültür Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, Saint Benoit Fransız Lisesi, kuruluşunun 230. yılı kutlamaları kapsamında, yarın "Doğumunun 100. yılında romandan sinemaya Orhan Kemal" konulu anma etkinliğine evsahipliği yapacak. Yazarın sinemaya uyarlanmış romanları üzerinden yürütülecek etkinlik, konuyla ilgili yazar, sinemacı ve akademisyenin katılımıyla İstanbul'daki öğretmen ve akademisyenlerin katılımına açık olacak.

Etkinliğe, Orhan Kemal'in oğlu araştırmacı-yazar Işık Öğütçü, gazeteci, yapımcı Nebil Özgentürk, gazeteci, yazar Mazlum Vesek, akademisyen Seray Şahiner, oyuncu Menderes Samancılar ve yapımcı Arif Keskiner konuşmacı olarak katılacak.

Etkinlik, "Orhan Kemal'in sinemaya uyarlanmış eserlerini yazarın 100. doğum yıl dönümünde bir kere daha hep birlikte anımsamak, konuk konuşmacıların Orhan Kemal'in romanlarından yapılan uyarlamalarının ve senaryolarının Türk sinemasındaki yeri ve önemi konusundaki görüşleri ışığında yazarın yaşadığı dönem, edebi anlayışı, 1950 yılından itibaren sinema ile olan ilişkisi ve yaklaşık yarım asırdır hala Türk sinemasına eserleriyle nasıl kaynak oluşturduğunu bir kez daha irdelemeyi" amaçlıyor.

 


info@orhankemal.org