Ana Sayfa

Ortadoğu Gazetesi  - Haber - 5 Kasım 2013

Orhan Kemal öykü ödülü sahiplerini buldu

 
 

 

Çukurova Edebiyatçılar Derneği'nce, Ceyhan Belediyesi'nin desteğiyle bu yıl 6.'sı düzenlenen 'Orhan Kemal' Öykü yarışmasında dereceye girenlere ödülleri düzenlenen bir törenle verildi.

SEYHAN Kültür Merkezi Arif Nihat Asya Salonu'nda gerçekleşen ödül töreninin açılış konuşmasını Çukurova Edebiyatçılar Derneği Başkanı Halise Tekbaş yaptı.

Tekbaş, bu yıl 6. sını gerçekleştirdikleri ödül töreninde her zaman yanlarında duran ve kendilerine destek olan Ceyhan Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü'ye, 9 aydan bu yana kendileriyle birlikte emek harcayanlara ve Türkiye'nin dört bir tarafından kendilerine eser gönderenlere teşekkür etti. Tekbaş Şunları kaydetti: "Amacımız genç edebiyatçılara bir ışık olmak, Türk Edebiyatına bir nebze de olsa katkı koymaktır. Adana'nın yetiştirmiş olduğu değeri anarak onun yolunda gitmek isteyen gençlere de imkânlar sunmak istiyoruz. Bizleri her ödül töreninde yalnız bırakmayan Orhan Kemal'in oğlu Işık Öğütçü yoğun programından dolayı bu gün bizlerle değil. Ama katılımcılara ve yarışmacılara selamlarını iletmemizi söyledi.

“Buraya kadar gelerek bizleri onurlandıran herkese teşekkür ediyorum.”
Ceyhan Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü ise 'Türk kültürünün gönüllü elçileri hepinizi saygıyla selamlıyorum' diyerek konuşmasına başladı.

Başkan Sözlü, "Değerli hemşehrimiz Orhan Kemal'i değerli edebiyatçımızı, kültür adamını anmak noktasında ve onun gibi bir değeri yaşatmak adına üzerimize düşen neyse bunu yapmak durumunda olduğumu belirtmek istiyorum. Katkı koymak bizim için çok övünecek bir durum değil, yıllardan bu yana Çukurova Edebiyatçılar Derneği Yönetim Kurulu bunu yapıyor, biz de destekliyomz. Bir siyasetçi olarak iltifat görmek elbette hoşumuza gidiyor ancak bunun bir lütuf olarak algılanmasını da istemiyorum. Çünkü o değerler kolay yetişmiyor.
Böyle Edebiyat ustaları çok büyük değerdir. Ölümünün üzerinden yıllar geçmesine rağmen hala onun eserleri Türk Sinemacılarına yol göstermekte, televizyonlarda dizi filmlerde moda tabiriyle büyük reyting almaktadır. Ceyhan topraklarında yetişmiş ve Türk Kültürüne, Türk Edebiyatına kalıcı eserler bırakmış büyük usta Orhan Kemal'i rahmetle anıyoruz." dedi.

Ödül Töreninde 'Postacı' mahlaslı İbrahim Özcanlı ile Taner Cindoruk, şiirler okurken ozan Abidin Kaya da türkü demeti sundu. Ödül törenine MHP Adana Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ceyhan Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü'nün yanı sıra MHP Çukurova Belediye Başkan Adayı Ali Uğur Akbaş, MHP Sarıcam, Seyhan, Ceyhan Belediye Başkan Aday Adayları, Ülkü Ocakları il Başkanı Mehmet Ali Arslan, Adana ve Ceyhan Şehit Aileleri Dernek Başkanları, Ceyhan Şairler Ozanlar ve Yazarlar Derneği Başkanı Ali Atar, çeşitli dernek başkanları ve yöneticileri, İl genel ve belediye meclis üyeleri ile çok sayıda davetli katıldı.

 


info@orhankemal.org