Ana Sayfa

 
 

Milliyet Ankara - Kültür Sanat - 5 Nisan 2013

 

 

 

Başkentte 'Orhan Kemal'li Günler'

 Son yıllarda pek çok romanı dizilere uyarlanan, Türk edebiyatının önemli isimlerinden Orhan Kemal'in romanlarını ve sosyal adalet konusunu ele alan Orhan Kemal'li Günler' başladı

ANKARA Milliyet - Türk edebiyatının önemli isimlerinden Orhan Kemal'in romanlarını ve sosyal adalet konusunu ele alan 'Orhan Kemal'li Günler' başladı.

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Mahmut Esat Bozkurt Salonu'nda düzenlenen etkinlikte, Orhan Kemal'in oğlu Işık Öğütçü, babasını ve romanlarını anlattı. Öğütçü, toplumcu gerçekçi romanlarıyla bir dönem büyük ilgi gören Orhan Kemal'in 1980-2000 yılları arasında basında yer almadığını ancak 2000'li yıllardan sonra hem kitap satışlarının, hem yazarın gündeme gelmesinin ivme kazandığını söyledi.

Son yıllarda pek çok Orhan Kemal romanının dizilere uyarlandığını anımsatan Öğütçü, "Bu tercihin romanlardaki diyaloglarının çok ve sinema diline yatkın olması nedeniyle gerçekleştiğini" söyledi.

Evrensel konu yakalıyor
Öğütçü, romandan yapılan dizi uyarlamalarının bazılarının başarılı olduğunu, hatta yazar Yaşar Kemal'in de 'Hanım'ın Çiftliği'ni zevkle izlediğini söylediğini aktardı.

Hâlâ babasının arşivlerini taradığını ifade eden Öğütçü, bir öğrencinin "Orhan Kemal romanlarının bugünü anlatıyor gibi olmasının ve etkileyiciliğinin sırrını" sorması üzerine şunları dile getirdi:
"Hoşgeldin aramıza, sen de Orhan Kemal hayranlarından olmuşsun. Onun etkileyiciliği, basit bir olayı bile anlatma gücünde. O bugünün insanını da anlatıyor çünkü evrensel bir konu yakalıyor ve onu iyi sunuyor. Bu yüzden Suriye'de de başka başka ülkelerde de okunuyor. Ben onun sırrına eremedim. Orhan Kemal'i yaşattığınız için teşekkür ederim."

Akçam'dan konferans
Yazar Alper Akçam da 'Orhan Kemal edebiyatında adalet anlayışı' konulu bir konferans verdi, iki gün sürecek etkinlik kapsamında araştırmacı ve yazarların yer aldığı iki panelin yanı sıra 'Hanımın Çiftliği', '72. Koğuş', 'Murtaza' ve 'El Kızı' romanlarının atölye çalışmaları da gerçekleştirilecek.

        

info@orhankemal.org