Ana Sayfa

adana-bld.gov.tr - Kültür Servisi - 29 Mayıs 2012

 

 

DÜNYANIN GÖZÜ ADANA’DA OLACAK...

 

 
        AÇILIŞA ORHAN KEMAL’İN ÇOCUKLARI IŞIK ÖĞÜTÇÜ, NAZIM ÖĞÜTÇÜ İLE SİNEMA DÜNYASININ ÜNLÜ İSİMLERİ ALİ ÖZGENTÜRK VE MENDERES SAMANCILAR DA KATILACAK...


Adana Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, yeniden düzenlenen ve içerisinde dünyaca ünlü Adanalı sanatçıların bronz heykellerinin bulunacağı “Abidin Dino Sanat Parkı’nın 5 Haziran 2012 salı günü açılacağını söyledi.

“Abidin Dino Evine Dönüyor” temasıyla gerçekleşecek etkinliğin açılışına Orhan Kemal’in çocukları Işık Öğütçü, Nazım Öğütçü ile sinema dünyasının ünlü isimleri Ali Özgentürk ve Menderes Samancılar’ın da katılacağını kaydeden Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, “Bu tarihi günde tüm Adanalı sanatseverlerimizi açılışta yanımızda görmek istiyoruz” dedi.

Büyükşehir Belediyesi’nin tarihi binası yanındaki parkın yeniden düzenlenerek “Açık Hava Müzesi” haline getirildiğini kaydeden Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, “Geçmişte Abidin Dino, Yaşar Kemal ve Orhan Kemal ‘Adana Sanat Akademisi’ adını verdikleri bu bahçede gençlerle sanat sohbetleri yaparlarmış. Biz de bu anıyı yaşatmak için Abidin Dino, Orhan Kemal ve Yaşar Kemal’in bronz heykellerini yaptırdık. Önümüzdeki günlerde bu heykeller de parkta yerini alacak. Ayrıca, aynı gün Güzin Dino’nun belediyemize hediye ettiği Abidin Dino’nun eserlerinden oluşan ‘Abidin Dino Sergisi’ de sanatseverlerin izlenimine sunulacak” şeklinde konuştu.

İŞTE AÇILIŞ PROGRAMININ DETAYI...

5 Haziran 2012 Salı günü saat 18.00’de ‘Abidin Dino Sanat Parkı’nın ve Abidin Dino, Orhan Kemal ile Yaşar Kemal’in bronz heykellerinin açılışı yapılacak. Ardından parkta müzik dinletisi sunulacak.

Aynı gün saat 18.45’de Büyükşehir Belediyesi üst fuaye salonunda Güzin Dino’nun Büyükşehir Belediyesi’ne hediye ettiği Abidin Dino’ya ait eserlerin sergisi açılacak.

Adana Sanayi Odası Hacı Sabancı Salonu’nda saat 20.00’de Abidin Dino’nun sinemacılığı üzerine Orhan Apaydın’ın sunumuyla Ali Özgentürk’ün söyleşisi başlayacak.

 

 

 
 
   
 

info@orhankemal.org