Ana Sayfa

 
 

adanahaber.net - Haber Servisi - 29 Mayıs 2012

 

 

Abidin Dino Parkı Açılışa Hazır

 

        
   

Adana Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zihni Aldırmaz yeniden dizayn edilen ve içerisinde dünyaca ünlü Adanalı sanatçıların heykellerinin bulunacağı 'Abidin Dino Sanat Parkı’nın açılışa hazır hale geldiğini söyledi.

Dünyaca ünlü Adanalı sanatçılar Abidin Dino, Yaşar Kemal ve Orhan Kemal’in bronz heykellerinin parka yerleştirilme çalışmalarını denetleyen Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, “Büyük ustalar zamanında burada gençlerle sanat sohbetleri yaparlarmış. Biz de o dönemleri canlandırmak, Abidin Dino, Yaşar Kemal ve Orhan Kemal’in anısını yaşatmak için parkımızın en güzel yerine bronz heykellerini yerleştirdik” dedi.

'Abidin Dino Evine Dönüyor' temasıyla yeniden dizayn edilen parkın ve heykellerin açılışının 5 Haziran 2012 Salı günü yapılacağını hatırlatan Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zihni Aldırmaz etkinliğe Orhan Kemal’in çocukları Işık Öğütçü, Nazım Öğütçü ile sinema dünyasının ünlü isimleri Ali Özgentürk ve Menderes Samancılar’ın da katılacağını vurguladı.

Abidin Dino Sanat Parkı’nda organize edilecek serginin de hazırlıklarının tamamlandığını kaydeden Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, “Ayrıca, aynı gün Güzin Dino’nun belediyemize hediye ettiği Abidin Dino’nun eserlerinden oluşan ‘Abidin Dino Sergisi’ de parktaki açık hava sergi alanında sanatseverlerin izlenimine sunulacak. Açılış günü tüm sanatseverleri yanımızda görmek bizi mutlu edecektir” şeklinde konuştu.

5 Haziran 2012 Salı günü saat 18.00’de ‘Abidin Dino Sanat Parkı’nın ve Abidin Dino, Orhan Kemal ile Yaşar Kemal’in bronz heykellerinin açılışı yapılacak. Ardından parkta müzik dinletisi sunulacak.

Aynı gün saat 18.45’de Büyükşehir Belediyesi üst fuaye salonunda Güzin Dino’nun Büyükşehir Belediyesine hediye ettiği Abidin Dino’ya ait eserlerin sergisi açılacak.

Adana Sanayi Odası Hacı Sabancı Salonu’nda saat 20.00’de Abidin Dino’nun sinemacılığı üzerine Orhan Apaydın’ın sunumuyla Ali Özgentürk’ün söyleşisi başlayacak.

 
   
 
   

info@orhankemal.org