Ana Sayfa

beyazgazete.com - Haber - 21 Mayıs 2012

 

 

Erzurum Şehir Tiyatrosu ‘Bekçi Murtaza’yı Sahneledi
Erzurum Şehir Tiyatrosu Orhan Kemal’in yazdığı “Bekçi Murtaza” adlı oyunu 09-20 mayıs 2012 tarihlerinde Erzurum devlet tiyatrolarında T.

 

        

C.Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla sahneledi. Büyük beğeni toplayan oyun ayakta alkışlandı. Yönetmenliğini Cumhur Seval ve Semih Yetimoğlu’nun yaptığı oyununda Sahne amirliğini Oktay Parlar, Doker Bilal Tavlak , Müziklerini Nihat Can, kostümleri Sinem Yanar hazırladı.

Bekçi Murtaza, Devletten çok devletçi, kraldan çok kralcı bir zihniyetin, önce değer verdiklerini, sonrada nasıl yok ettiklerinin trajikomik bir oyun. Bekçi Murtaza bizden biri, Duyguları, heyecanları, hırsları, cesaretsizliğiyle her zaman hayatımızdan biridir. Kurallar, yasaklar onun yaşam çizgisini belirler. O kadar benimsemiştir ki işini kendi benliğinin önüne geçer çoğu zaman. Toplum arasındaki sınıf farkından ezilen, alay edilen, görmezden gelinen, diğer yanda kendi öz kızının bile ölümüne sebep olacak kadar görevine sadık bir karakter olan Bekçi Murtaza adlı oyunu izleyenlere önemli mesajlar verdi.

Yönetmen Semih Yetimoğlu, “Oyunumuza büyük ilgi gösteren tiyatro severlere canı gönülden teşekkür ederiz. Bizi biz yapan izleyicilerimizdir. 35 yıldır Türk tiyatrosuna hizmet vermekteyiz. Bugüne kadar sahnelediğimiz tüm oyunlarımızda seyirci sıkıntısı hiç yaşamadık. Bizler Her zaman destek T.C.Kültür ve Turizm bakanlığımıza ayrıca teşekkür etmeyi bir görev kabul ediyoruz” diye konuştu .

 

 


info@orhankemal.org