Ana Sayfa      
         

   

rize.edu.tr - Haber - 8 Mart 2012

     
          

 

Orhan Kemal, üniversitemizde anıldı.

 

Ünlü yazar Orhan Kemal’in oğlu Işık ÖĞÜTÇÜ, Rize Üniversitesi’nde babasının hayatı ve eserlerini anlattı.

Üniversitemiz Kültür ve Edebiyat Kulübü “Kültür ve Edebiyat Saati” kapsamında, “Orhan Kemal: Kültür Mirasımız, Hayatı ve Eserleri” adlı program düzenledi. Programa konuşmacı olarak Orhan Kemal’in oğlu Işık ÖĞÜTÇÜ katıldı.

Son zamanlarda düzenlenen bilimsel, sosyal ve kültürel faaliyetlerle adını sıkça duyuran üniversitemiz, bu kez dünyaca ünlü yazar Orhan Kemal’i andı.

Rize Üniversitesi Sosyal Tesislerindeki programa Türk Dili ve Edebiyatı ile Tarih Bölümü öğrencileri yoğun ilgi gösterdi. Işık ÖĞÜTÇÜ konuşmasında; babası Orhan Kemal’İn insanlara olan sevgisinden bahsetti ve hayat hikayesini anlattı. Orhan Kemal’in eserlerini hangi zor şartlarda yazdığına vurgu yaptı, yaşadığı dönemin edebiyat muhitlerinden söz etti. Işık ÖĞÜTÇÜ konuşmasını Orhan Kemal’in “Laf lafı, laf tütün tabakasını açar derler, tütün tabakası açılınca uzun uzun konuşmak lazım, ama
yerimiz müsait değil.” sözleri ile tamamladı.

Orhan Kemal; 15 Eylül 1914’te Adana’nın Ceyhan ilçesinde doğdu, 2 Haziran 1970′te yaşamını yitirdi. Asıl ismi Mehmet Raşit Öğütçü olan Orhan Kemal, toplumsal gerçekçi romanın usta kalemi, öykü ve roman yazarıdır. İlk Büyük Millet Meclisi’nde Kastamonu Mebusu olan ve seçildiği Adalet Bakanlığı’ndan 3 gün sonra istifa ettirilip nerdeyse tüm İstiklal Mahkemeleri’nde yargılanan Abdülkadir Kemali Bey’in oğludur. Babasının 1930’da Ahali Cumhuriyet Fırkası’nı kurmak ve gazete çıkarmak yüzünden öldürülme korkusuyla Suriye’ye geçmesi üzerine, ortaokul son sınıfta öğrenimini yarıda bırakmak zorunda kaldı ve bir süre Suriye ve Lübnan’da yaşadı. 1932’de Adana’ya döndü. İşçilik, ambar memurluğu, dokumacılık ve katiplik yaptı. 1939′da ilk şiirlerini de yazdığı askerliği esnasında, komünizm propagandası yapmak suçlamasıyla 5 yıl hapis cezası aldı. Kayseri, Adana ve Bursa cezaevlerinde yattı. Bursa Cezaevi’nde Nâzım Hikmet’le tanışması yaşamının ve yazarlığının dönüm noktası oldu. 1943′te salıverildikten sonra Adana’ya döndü. Amelelik, sebze nakliyeciliği, Adana Verem Savaş Derneği’nde katiplik yaptı. 1951’de İstanbul’a yerleşti, hayatını yazılarıyla kazandı. 1966′da bir lokantadaki konuşmasında komünizm propagandası yaptığı suçlamasıyla yargılandı, beraat etti. Yaşamının son döneminde Bulgaristan ve Romanya Yazarlar Birliği’nin davetlisi olarak, daha çok da tedavi amacıyla Soyfa’ya gitti. 2 Haziran 1970’te Sofya’da tedavi edildiği hastanede beyin kanamasından öldü. İstanbul’da Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verildi.

İki saat süren programın ilk kısmı Işık ÖĞÜTÇܒnün konuşması, ikinci kısmı ise katılımcılar ile soru-cevap şeklinde geçti. Programa Üniversitemiz Fen Edebiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Ali BİLGİN, Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Doç. Dr. Hasan Ali ESİR, Türk Dili ve Edebiyatı ile Tarih Bölümü Öğretim Elemanları, üniversite idari personeli ve çok sayıda öğrenci katıldı. Program sonunda Doç. Dr. İhsan SAFİ tarafından Işık ÖĞÜTÇܒye üniversitemizi simgeleyen plaket takdim edildi.

Işık Öğütçü Rize Üniversitesi'nin konuğu idi. 7.3.2012
IsikOgutcuRize01.JPG
IsikOgutcuRize01.JPG
IsikOgutcuRize02.JPG
IsikOgutcuRize02.JPG
IsikOgutcuRize03.JPG
IsikOgutcuRize03.JPG
IsikOgutcuRize04.JPG
IsikOgutcuRize04.JPG
IsikOgutcuRize05.JPG
IsikOgutcuRize05.JPG
IsikOgutcuRize06.JPG
IsikOgutcuRize06.JPG
IsikOgutcuRize07.JPG
IsikOgutcuRize07.JPG
IsikOgutcuRize08.JPG
IsikOgutcuRize08.JPG
IsikOgutcuRize09.JPG
IsikOgutcuRize09.JPG
IsikOgutcuRize10.JPG
IsikOgutcuRize10.JPG
IsikOgutcuRize11.JPG
IsikOgutcuRize11.JPG
IsikOgutcuRize12.JPG
IsikOgutcuRize12.JPG
IsikOgutcuRize13.JPG
IsikOgutcuRize13.JPG
IsikOgutcuRize14.JPG
IsikOgutcuRize14.JPG
IsikOgutcuRize15.JPG
IsikOgutcuRize15.JPG
IsikOgutcuRize16.JPG
IsikOgutcuRize16.JPG

 

 

     
   
     
   
     
   

info@orhankemal.org