Ana Sayfa      
         

   

Antalya Gazetesi - Haber - 16 Aralık 2011

     
          

 

"Tersine Dünya" ayakta alkışlandı

 

ABT'nin yeni oyunu ‘Tersine Dünya' izleyiciyle buluştu. Toplumdaki erkek ve kadın rollerinin yer değiştirdiği müzikal komedi oyunu ayakta alkışlandı.

 
Yazar Orhan Kemal'in aynı adlı romanından Mustafa Gültekin'in tiyatroya uyarladığı ‘Tersine Dünya' adlı oyun, Antalya Büyükşehir Belediye Tiyatrosu (ABT) tarafından sahneye konuluyor. Kadına yönelik şiddetin kaygı verici boyutlara ulaştığı şu günlerde sahnelenen müzikal komedi, kadın ve erkek rollerinin yer değiştirdiği bir dünyada geçiyor. Tersine Dünya oyununda ev işlerini erkekler yaparken, kadınlar çalışıyor; kabadayılık, çapkınlık yapıyor! Erkeklerin oyun boyunca sık sık kadınların tacizine uğraması ve şiddet görmesi de günümüze bir gönderme niteliğinde. 
OTYAM DA İZLEDİ
Belediye Kültür Salonu'nda gerçekleşen gala gösterimine Orhan Kemal'in oğlu Işık Öğütçü ve usta romancının yakın arkadaşı Fikret Otyam da katıldı. Murat Çidamlı'nın yönettiği ve kalabalık bir oyuncu topluluğun rol aldığı oyun, canlı müzik performansı eşliğinde sahneye konuldu. İzleyenlere bol bol kahkaha attıran oyun uzun süre ayakta alkışlandı. Oyunun sonunda sahneye çıkarak izleyenlere seslenen Orhan Kemal'in oğlu Işık Öğütçü, "Babamın aydınlanma mücadelesini sürdürmeye çabalıyoruz. Antalya Büyükşehir Belediye Tiyatrosu'nun bu sezon oynayacağı Tersine Dünya oyunu da bu mücadeleyi yükseltmiştir" dedi.
GÜÇLÜ BİR KADRO
Tersine Dünya'nın müzikleri Tolga Cebi, koreografisi Binnaz Dorkip, dekoru Cenap Aydınoğlu, kostümleri Gizem Karasu, ışığı ise Özgür Dokuyucu'ya ait. Oyunda Hasibe Özgür, Safinaz Özgür, Seyfi Satmaz, Saadet Yıldırım, Recep Kamiloğlu, A. Mete Orhan, Mehtap Gürcan, Metin Çelik, Ezgi Albayrak, Talat Türkeli, Bülent Patoğlu, Murat Ercanlı, Mustafa Doğan Ayhan, Rüyam Olunçay, Yunus Derli, Sibel Tatlıcan, Sencan Köymen, Yağmur Uzun, Sinem Arslanoğlu, Sacide Taşaner, Efe Olunçay ve Oğulcan Kayacan rol alıyor. Haber Merkezi

 

     
   
     
   
     
   

info@orhankemal.org