Ana Sayfa      
         

   

cennetkultursanat.com - Haber - Ekim 2011

     
          

 

ROMANIN TOPLUMCU BABASI ORHAN KEMAL ANILDI

 


Türk edebiyatının önemli isimlerinden Orhan Kemal, ölümünün 41. yıldönümünde Cennet Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen söyleşide anıldı.
Moderatörlüğünü Necip Fazıl Kurt’un yaptığı söyleşiye, büyük usta Orhan Kemal’in oğlu Işık Öğütçü ve Gazeteci Yazar Gürkan Hacır konuk oldu. Söyleşide, Türk edebiyatının en sevilen yazarlarından ve bıraktığı eserlerle gelecek nesilleri aydınlatan Orhan Kemal`in; hayat görüşü, eserleri ve kişiliği hakkında hiç bilinmeyenleri oğlu Işık Öğütçü katılımcılarla paylaştı.

TÜRK EDEBİYATININ TOLSTOY’U ORHAN KEMAL

Baba Evi, Gurbet Kuşları, Hanımın Çiftliği gibi yüzlerce eseri Türk edebiyatına kazandırmış usta yazar Orhan Kemal’i Türk edebiyatının Tolstoy’u olarak nitelendiren gazeteci yazar Gürkan Hacır, Orhan Kemal’e olan hayranlığını dile getirdi. Hacır, “Bu toprakların en sahici yazarı Orhan Kemal’dir. Kemal bizlere, bu topraklara sonuna kadar güvenme, halktan kopmama dürtüsünü aşılamıştır.” dedi.

KEMAL, ACIDAN BESLENİRDİ

Kemal’in hiçbir düşünceye ve akıma bağlı olmadığını belirten Hacır sözlerine şöyle devam etti: “Roman yazmak için bir meseleniz olması gerekir. Şimdiki romanları da böyle değerlendirmek gerekir. Edebiyat ve sanat acıdan beslenir. Acı çekmeyen birisi yazamaz. Orhan Kemal ve onun ardından gelen toplumcu gerçekçi yazarlar bize bir meselemiz olması gerektiğini öğretti. Kemal, acıların adamı ve hayatı sonuna kadar test etmiş bir yazardı”.

Hacır, Orhan Kemal’in yazdığı gibi yaşayan bir yazar olduğunu söyleyerek, onunla ilgili düzenlenen tüm programlara katılmaya özen gösterdiğini belirtti.

Orhan Kemal’in oğlu Işık Öğütçü’de söyleşide, Kemal’in hiç bilinmeyen yönlerini anlattı. Babamı 2000 yılında keşfettim diyen Öğütçü, babasını keşfetmesinde onun adına açtığı müzenin ne kadar etkili olduğunu da anlattı.

     
   
     
   
     
   

info@orhankemal.org