Ana Sayfa      
         

   

Olay Bursa Gazetesi - Haber - 19 Ekim 2011

     
          

 

Çinliler Orhan Kemal'le tanıştı

 


Türk edebiyatının usta kalemi Orhan Kemal'in 3 kitabı Çin'de yayımlandı. Çinli okur, yazarı Avare Yıllar, Cemile ve Baba Evi adlı kitaplanyla keşfediyor.

Yurtdışına yol alan kültür gemimiz'
Orhan Kemal'in kitaplarında anlattığı umut ve iyimserliğin tüm insanlığın ortak hasreti olduğunu dite getiren Öğütçü, "Bunu bir gün gerçekleştireceğimize inanıyorum. Orhan Kemal Türkiye'dir, yurtdışına yol atan kültür gemimızdir" dedi.

ÇİNLİ okurlar, Orhan Kemal'i kendi dillerinde ilk kez yayımlanan 3 kitabıyla tanıyor. Türk kültür, sanat ve edebiyatıyla ilgili eserlerin Türkçe dışındaki dillerde yayımlanmasına destek projesi TEDA kapsamında, 2005 yılından bugüne 33 eseri 13 dile çevrilen Orhan Kemal'in yolculuğu Çin'le devam ediyor.
Türk edebiyatının unutulmaz ismi Orhan Kemal'in 'Avare Yıllar', 'Cemile' ve 'Baba Evi' isimli kitapları ilk kez Çinceye çevrildi.
Orhan Kemal'in oğlu Işık Öğütçü, 'Bir ülkenin insanını tanımak istiyorsan, o ülkenin gerçekçi yazarlarının eserlerini okuyacaksın' görüşünün oldukça yaygın olduğunu dile getirdi. Öğütçü, Orhan Kemal'in yapıtlarının da eskimediğini ve hâlâ geçerliğini koruduğunu belirtti.

KOLAY OKUNUYOR...
Orhan Kemal'in eserlerinin kolay okunması ve gerçek hayat, toplumsal ilişkileri doğru anlatması bakımından ilgi gördüğünü ifade eden Öğütçü, çevirisi yapılacak eserlerin genellikle 'Küçük Adamın Romanı' serisi kitaplar olduğunu kaydetti.
Orhan Kemal'in eserlerinin bugüne kadar Yunanca, italyanca, İspanyolca, Ibranice, ingilizce, Arapça, Arnavutça, Bulgarca, Urduca, Sırpça, Rusça ve Almancaya çevrildiğini belirten Öğütçü, ilk kez 3 eserin Çince yayımlandığını söyledi.
Çevirisi yapılan eserlerin tamamının Orhan Kemal'in otobiyografik romanları olduğunu anlatan Öğütçü, 'Bu kitaplarda ailemin yaşantısını, aslında tüm küçük insanların, yani hepimizin ortak olan hayatı gözümün önündedir. Bize bizi anlattığı için hem de çok gerçekçi anlattığı için bendeki yerleri çok özeldir' diye konuştu.

YOKSULLUK YILLARI...
Öğütçü, şöyle devam etti:
'Baba Evi', yazarın çoğunlukla yokluk içinde ve aile baskısıyla yüklü olarak geçen çocukluk ve ilk gençlik yıllarını, 'Avare Yıllar' yoksulluğun alt katlarına düşmüş bir gencin başıboş yuvarlanışını anlatırken, umutlu bir direnişi göz önünde tutar. 'Cemile' ise, dokuma fabrikasında çalışan işçi kızla onunla evlenmek isteyen katibin hikâyesi üzerinden, fabrika hayatını, işçilerin zor yaşam koşullarını gerçekçi bir şekilde ele alır. Bu eserlerin Çin'de ilk kez yayınlanması, çok önemli bir ülkenin kitapseverlerine ulaşması, üstadın Türkiye'nin kültürel alanda da bayrağını yurtdışında dalgalandırması gurur verici bir gelişme.'

     
     
     
   
     
   
     
   

info@orhankemal.org