Ana Sayfa      
         

   

Sabah Gazetesi - Kitap / Edebiyat - 19 Ekim 2011

     
          

 

Orhan Kemal ilk kez Çin'de!

 

Türk edebiyatının usta kalemi Orhan Kemal'in “Baba Evi ”, “Avare Yıllar” ve “Cemile” olmak üzere üç kitabı birden Çin’de yayımlandı.
Yapıtlar Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın TEDA Projesi kapsamında, Çin'de, Çince'ye Yongmin Xia, Tang Jiankun, Yin Tingting çevirisiyle CHIRP-China International Radio Press tarafından kitapseverlere sunuldu.

Bu üç eser yazarın kendi yaşam öyküsünü anlattığı otobiyografik romanlarıdır. "Baba Evi", yazarın çoğunlukla yokluk içinde ve aile baskısı ile yüklü olarak geçen çocukluk ve ilk gençlik yıllarını; "Avare Yıllar", yoksulluğun alt katlarına düşmüş bir gencin başıboş yuvarlanışını anlatırken, umutlu bir direnişi göz önünde tutar. "Cemile" ise, dokuma fabrikasında çalışan işçi kız ile onunla evlenmek isteyen katibin hikâyesi üzerinden, fabrika hayatını, işçilerin zor yaşam koşullarını gerçekçi bir şekilde veren önemli yapıtlarından biridir.

Yazar, hayatını ve duygularını olaylarla birlikte yaşam evrimini bu üç eserinde başarılı bir şekilde yansıtmıştır.

HANIMIN ÇİFTLİĞİ SERİSİNİN 3.KİTABI "KAÇAK" BULGARİSTAN'DA YAYINLANDI…

Bulgaristan'da Hanımın Çiftliği serisinin üçüncü kitabı olan "KAÇAK" Orlin Sabev'in Bulgarca'ya çevirisiyle Hermes Yayınevi tarafından yayınlanmıştı.

Orhan Kemal "Kaçak"da, Hanımın Çiftliği'ndeki katil ve kundakçı Habip'in çiftliği kundakladıktan sonra yaralı olarak kaçışı ve bir köy evine sığınışı çerçevesi içinde sahipsiz topraklar karşısında topraksız köylü sorununu toplumsal düzeyde ele almıştır.

     
     
     
   
     
   
     
   

info@orhankemal.org