Ana Sayfa      
         

   

Çukurova Press - Haber - 1 Ekim 2011

     
          

 

Işık Öğütçü 'bereketli topraklarda'

 


Ceyhan Belediyesi'nce düzenlenen; '4. Orhan Kemal Öykü Yarışması Ödül Töreni'ne katılmak üzere ilçeye gelen Işık Öğütçü, burada Ceyhan Ziraat Odası İkinci Başkanı ve Ceyhan Belediyesi Meclis Üyesi Kenan Balki'nın hasadını yapmakta olduğu; 'Tarla Günü' etkinliğine de katıldı. Ceyhan Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü ile birlikte babasının romanlarında sıkça söz etmiş olduğu pamuk tarlalarını gezen Işık Öğütçü, gazetecilerin kendisine yöneltmiş olduğu sorulara da yanıt verdi, Öğütçü, "Babamın bereketli toprakları emin ellerde. Fakat babamın yazmış olduğu ırgatların yerini makineler almış" dedi. Makinelere binerek pamuk hasadının nasıl yapıldığını da gözlemleyen Öğütçü, "Yıllardır böyle bir anı bekliyordum. Demek her şey bugüne kısmetmiş. Gerçekten babamın; 'bereketli topraklar' dediği bu topraklar, çiftçilerimizin yüzünü güldürür" şeklinde konuştu.

Ceyhan Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü de pamuğun çok emek isteyen bir ürün olduğunu ifade ederek, "Teknoloji gelişiyor ama bugün bu tarlaya baktığımızda gerçekten çok bakımlı bir tarla olduğunu görüyoruz. Bu tarladan alınacak verimle Ceyhan rekorunu kırabilir" diye konuştu.

Tarla Sahibi Kenan Balki ise, dönüm başına 657 kilogramlık ürün aldıklarını, bu durumun kendilerini sevindirdiğini belirterek, Ceyhan genelinde rekoltenin artması yönünde bir beklenti içinde olduklarını da sözlerine ekledi. Konuşmaların ardından, 'Orhan Kemal Müzesi'nde sergilenmek üzere tarladan üç kök pamuk aldı. (İHA)

     
     
     
   
     
   
     
   

info@orhankemal.org