Ana Sayfa      
         

   

Sabah Güney - Lütfi Küpeli - 3 Ekim 2011

     
          

 

Babasının yazdığı yerde dolaştı

 

Lütfi KÜPELİ / CEYHAN

Unlü yazar Orhan Kemal'in oğlu Işık Öğütçü, ödül töreni için geldiği Ceyhan'da babasının romanlarında yer verdiği pamuk tarlalarını gezdi

Bu yıl 4'üncü kez düzenlenen Orhan Kemal öykü Ödülü töreni için Ceyhan'a gelen Orhan Kemal'in oğlu Işık Öğütçü, Ceyhan Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü ile birlikte, babasının romanlarında sıkça bahsettiği pamuk tarlalarını gezdi. Ceyhan Ziraat Odası ikinci Başkanı ve Ceyhan Belediyesi Meclis Üyesi Kenan Balki'nin hasadını yapmakta olduğu tarla günü etkinliğine katılan Işık öğütçü, "Babamın bereketli toprakları emin ellerde. Fakat babamm yazmış olduğu ırgatların yerini makineler almış" dedi.

Makinelere binerek pamuk hasadın nasıl yapıldığını gözlemleyen Öğütçü, "Yıllardır böyle bir anı bekliyorum. Bu yıla kısmetmiş, gerçekten babamın 'bereketli topraklar' dediği bereketli topraklar çiftçilerimizin yüzünü güldürür" şeklinde konuştu. Ceyhan Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü de pamuğun çok emek isteyen bir ürün olduğunu belirterek, "Teknoloji gelişiyor ama bu gün bu tarlaya baktığımızda gerçekten çok bakımlı bir tarla olduğunu görüyoruz. Bu tarladan alınacak verimle Ceyhan rekoru kırılabilir" dedi.

MÜZEYE PAMUK
öte yandan tarla sahibi Kenan Balki yaptığı açıklamada dönümden ortalama 657 kilo pamuk aldıklarım belirterek, "Dönüme 657 kilogram ürün almak bizleri sevindirdi. Burada emeği geçen tohumcu arkadaşlarımız var. Onlar da bizler kadar tarlayla ilgilendiler. Zaman zaman gelip pamuğun büyümesini takip ettiler. Başkanımızın dediği gibi Ceyhan'da rekor kırmayı bekliyoruz" dedi. Daha sonra Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü ve Işık Öğütçü, Orhan Kemal Müzesi'nde sergilenmek üzere 3 kök pamuk aldılar.
 

     
     
     
   
     
   
     
   

info@orhankemal.org