Ana Sayfa      
         

   

Yeni Ceyhan - Haber - 29 Eylül 2011

     
          

 

‘ORHAN KEMAL 4. ÖYKÜ YARIŞMASI’ ÖDÜL TÖRENİ CEYHAN’DA YAPILDI
 

 

 

Çukurova Edebiyatçılar Derneği'nin, Ceyhan Belediyesi'nin sponsorluğunda bu yıl 4.sünü düzenlediği 2011 Orhan Kemal Öykü Ödül töreni Ceyhan'da yapıldı.

Ceyhan Meslek Yüksek Okulu Konferans Salonu’nda 15.00’da başlayan tören kapsamında, Orhan Kemal belgeseli gösterimi yapıldı. Törene Orhan Kemal’in oğlu Işık Öğütçü ve ‘Orhan Kemal Belgeseli’ yönetmeni Mehmet Güleryüz de katıldı.


Programın açılış konuşmasını yapan Çukurova Edebiyatçılar Derneği (ÇED) Başkanı Halise Tekbaş, “Her yıl olduğu gibi bu yılda bizleri yalnız bırakmayan ve yanımızda olan çok değerli Ceyhan Belediye Başkanımız Sayın Hüseyin Sözlü’nün desteği bizlere güç vermiştir. Geçen yılda belirttiğim gibi “Unutmayın ki tarih koynunda sadece sanata, edebiyata, kültüre ve bilime hizmet edebileni sonsuza kadar saklar”. Başkanımız Hüseyin Sözlü’de tarihte ki yerini böylece alacaktır. Çukurova Edebiyatçılar Derneği olarak kendilerine ve emeği geçen herkese huzurlarınızda teşekkür ediyorum. İyi ki varsınız, iyi ki buradasınız başkanım" dedi.
 

Ceyhan Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü ise konuşmasında belediye olarak bu etkinliğe her zaman destek olmayı sürdüreceklerini ifade ederek "Çukurova toprakları üzerinde her türlü bitkinin, fidanın, tohumun yeşerdiği bereketli topraklardır. İşte bu topraklar yine bünyesinde Çukurova’ya, Türkiye’ye ve Dünyaya mal olmuş çok değerli sanatçılar, edebiyatçılar yetiştirmiştir. Merhum Orhan Kemal bunlardan biridir. Hemşerimiz Orhan Kemal adına düzenlenen bu töreni geleneksel hale getirmek için desteklerimizi devam ettireceğiz" dedi.
 

Orhan Kemal’in oğlu Işık Öğütçü ise konuşmasından babası Orhan Kemal'in hatıralarına ve sanat anlayışına dair kareler sunarken zaman zaman duygusal anlar yaşadı. Öğütçü " babam Orhan Kemal, hep güçsüz ve sıradan halkın yanında durarak ağırlığını ve heybetini göstermiştir. O halkın içinden gelerek onların duygularını, yaşantılarını ve çektikleri sıkıntıları yaşayarak dile getirmiş büyük bir yazardır. Bu programın hazırlanmasına destek olan Sayın Belediye Başkanımız Hüseyin Sözlü'ye kendim ve ailem adına sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Bu vefanın herkese örnek olmasını temenni ediyorum. Belki bize de bir gün Adana’da fahri hemşehri ünvanı verirler. Çünkü bu topraklar babamın hayatının en önemli kesitlerinin yer aldığı topraklardır." dedi.
 

Ödül töreninde ozan-şair Nebih Nafile sahne alırken programın düzenlemesinde emeği geçenlere plaket verildi. Bu yıl 4. düzenlenen Orhan Kemal Öykü Ödülü yarışmasında dereceye girenler ve eserleri ise şöyle:

Birinci -Türker Ayyıldız, “Dört Kız, Bir Oğlan” öykü dosyasıyla,
İkinciliği Temel Karataş, “Bozuk Havalar” öykü dosyasıyla,
Üçüncülüğü de Gizem Aras, “Masal Çizmek” öykü dosyasıyla elde etti.
Yarışmada Orhan Kemal Mansiyon ödülüne “Bir Sürgün, İki Somun” ile Murat Taş, Yaşar Kemal Mansiyon ödülüne  “Çaycı Dıno” ile Nevzat Sıkık, Muzaffer İzgü Mansiyon ödülüne “Vildan” ile Sibel Özarslan, (ÇED) Özel Ödülüne “Afrika Kıtası” ile Tugba Çelik ve Ceyhan Belediyesi Özel Ödülü’ne de “Koca Meşe” ile Salim Nizam layık görüldü.
     
     
     
   
     
   
     
   

info@orhankemal.org