Ana Sayfa

Türkiye Gazetesi - Kültür - 16 Haziran 2011

 

Çekim yapacak toprak yol bulamadılar

 


Çukurova'da geçen "Hanımın Çiftliği" dizisinin ekibi çok dertli. 60 yıl öncesine uygun doku için toprak yol arayan ekip, bulamayınca asfaltı toprakla örterek çekil yaptı.
Orhan Kemal'in konusu Çukurova'da geçen aynı adlı romanından televizyona uyarlanan 'Hanımın Çiftliği' dizisinin çekimlerinde, 1950'li yılları yansıtması için köylerde toprak yol bulamayan dizi ekibinin, asfalt yola toprak dökerek çekim yaptığı bildirildi.
Dizinin Proje Koordinatörü Muhittin Elibol, "1950'yi çekiyorsak o döneme uygun dokuyu yansıtmamız lazımdı. Otomobiller de tren de o yıllara uygun olmalıydı. TCDD'den buharlı treni aldık ancak makinist bulmakta zorlandık. Sonra buharlı tren geldi ancak vagonlar siyah değildi. Vagonları siyaha boyadık. Attığımız her adımda inanılmaz bir uğraş vardı. Dizinin 19501i yılları yansıtması için çok çaba harcadık. 1950'de Adana'da toprak yollar vardı. Öyle ki yollar asfalt olduğu için üzerini toprakla kapatarak çekim yaptık" dedi.

SEYİRCİ ÇOK DİKKATLİ
1950 model araçları bulmakta zorlandıklarını kaydeden Elibol, "Eskişehir, İstanbul ve Adana'dan araçlar temin ettik. Bulmak yetmedi, bunları yürütmek için tamirat yaptırdık. Seyirci çok dikkatli. 1950 model araçlarda sis farının farklı olduğunu görse e-mail atıyor. Dizi için 60 yıl Öncesinin şartlarını oluşturmak zor. Bu doğallıkla da yayınlandığı günden ber birinciliği bırakmadık" diye konuştu. ADANA AA

FİNAL BÖLÜMÜ ÇEKİLDİ
Orhan Kemal'in aynı adlı romanından televizyona uyarlanan 1950'li yılları yansıtan 'Hanımın Çiftliği' dizisinin Proje Koordinatörü Muhittin Elibol, Adana'da 2 yıldır çekimleri devam eden dizinin finali olan 70. bölümü de çektiklerini kaydetti.

 


info@orhankemal.org