Ana Sayfa

Aydınlık - Alpay Tuğlu - 4 Haziran 2011

 

Orhan Kemal Roman Armağanı Kamuran Şipal'in

 

Ölümünün 41. yılında Orhan Kemal'i anma ve "40. Orhan Kemal Roman Armağanı" ödül töreni yapıldı

Orhan Kemal Kültür Merkezi tarafından düzenlenen gerçekçi edebiyatımızın büyük ustası Orhan Kemal'i anma ve "Sırrımsın Sırdaşımsın" adlı yapıtıyla 2011 yılı 40. Orhan Kemal Roman Armağanı'nı kazanan Kamuran Şipal'in ödül töreni, önceki gün Orhan Kemal Kültür Merkezi'nde yoğun bir katılımla yapıldı.

Mehmet Önder'in açılışı yaptığı törende ilk konuşmayı Orhan Kemal'in oğlu Işık Öğütçü yaptı. 40 yıldır süren bu etkinlik için emeği geçen herkese teşekkür eden Öğütçü, ödülü kazanan Kamuran Şipal'i aile olarak kutlayarak şöyle devam etti: "Ölümünün 41. yılında, hayatımıza çok şey katan, yaşamayı anlamlı kılan, önemli dersler veren, bizi anlattığı kişi ve dönemlere zahmetsizce alıp götüren, çok önemli hayat derslerini belli olmadan topluma ileten üstadı sonsuz sevgi ve saygı ile anıyorum. Orhan Kemal'in insan sevgisi ve umudu daima sizinle olsun." Daha sonra Doğan Hızlan söz alarak, "Orhan Kemal'den Kamuran Şipal'e Edebiyatımız" konulu bir konuşma yaptı.

Dürüst, namuslu, çalışkan, saygılı

"Edebiyatımızda Orhan Kemal" başlıklı konuşmasında ise İnci Aral şunları söyledi: "Orhan Kemal insanlık hallerinin gerçekçi anlatımlarıyla ölümsüzdür. Kadın kahramanlarını dikkat ve şefkatle önyargısız şablonlara düşmeden seçip anlatmıştır. Anadolu'nun bereket dolu geleceğine inancı, toplumcu gerçekçi sanat anlayışıyla yansıtmıştır."

"1952'den bu yana onunla aynı havayı teneffüs ettim. Bununla da büyük gurur duyuyorum" diyen Erol Ş. Erdinç, "Kimsenin benim durumuma düşmesini istemem. Birçok değerli arkadaşımı kaybettim. Orhan Kemal dürüst, namuslu, çalışkan, saygılı bir insan örneğidir. Günlük çalışma ve zor yaşam koşulları, rejime karşı dik duruşunu hiçbir zaman etkilememiştir" dedi.

'Sosyalizmi Orhan Kemal'in kitaplarından öğrendim'

Daha sonra söz alan Haydar Ergülen "İyi Yürekli Orhan Kemal" başlıklı konuşmasında, Orhan Kemal'in iyi yürekliliğinin yazar olmasına engel olmadığını belirterek ekledi: "Çocukluğumu unutmadım. Sosyalizmi Orhan Kemal'in eserlerini okuyarak öğrendim. Mehmet Ali Aybar ile birlikte keşke yaşasalardı ve beraberce mitinglere katılarak TİP'in ruhunu yansıtsalardı."

Kamuran Şipal ise ödül konuşmasında Orhan Kemal'i 41. ölüm yıldönümünde büyük bir sevgi ve saygı ile andığını belirterek, 40. Orhan Kemal ödülünü almaktan büyük bir onur ve mutluluk duyduğunu söyledi.

Toplumcu gerçekçi edebiyatımızın yiğit yazarı

Jüri üyesi Osman Şahin, Orhan Kemal'in 40. yıl ödülü hakkında şunları vurguladı: "41. ölüm yıldönümünde, yarışmaya tam 41 roman katıldı. Bu önemli bir rakam. Tahsin Yücel, Osman Şahin, İnci Aral, Özdemir İnce, Turhan Günay, Işık Öğütçü, Erol Erdinç'ten oluşan jüriyle en iyisini seçtik. Orhan Kemal toplumcu gerçekçi edebiyatımızın seçkin ve yiğit bir yazarıdır. Eserleri ile Türk sinemasını ve tiyatrosunu en fazla besleyenler arasmdadır. 56 yılda 50'ye yalan eser üretmiş,15'e yakın dile çevrilmiştir. Ölümünden önce son söyledikleri beni son derece etkilemiştir. Ölümü bir oteldedir; ayakta ölmüş, sonra yere düşmüştür. Ölmeden önce bir kağıt parçasına yazdıklarını bugünkü yüzsüz, hırsız ve hortumculara ithaf ediyorum. 'Ağzıma bir tek haram lokma koymadım.'"

Alpay Tuğlu

 

 


info@orhankemal.org