Ana Sayfa

Ahaber.com.tr - Yaşam - 2 Haziran 2011

 

Ölümünün 41. yılında Orhan Kemal

 

Türk edebiyatının önemli isimlerinden Orhan Kemal, ölümünün 41. yıl dönümünde sevenleri tarafından anıldı.

Orhan Kemal Kültür Merkezi Orhan Kemal İl Halk Kütüphanesi'nde, anma ve ''40. Orhan Kemal Roman Armağanı'' ödül töreni düzenledi. Törende konuşan gazeteci-yazar Doğan Hızlan, ''Orhan Kemal, gerçekleri sömürenleri bile kinle anlatmayan bir hoşgörü sahibiydi'' dedi.

Bu yıl ''40. Orhan Kemal Roman Armağanı'' ödülünün sahibi olan yazar Kamuran Şipal'in hakkında gereği kadar konuşulmadığını, yazılmadığını ifade eden Hızlan, Şipal'in toplum önüne çıkmayan yazarlardan biri olduğunu söyledi.

''Bir yazarın, bu tür bir sessizliği seçmesini destekliyorum. Ama Kamuran Şipal gibi birinin daha çok tanıtılması, daha çok okunması işini eleştirmenlere bırakıyorum. Onlar bu görevi yerine getirmelidirler'' diyen Hızlan, şöyle devam etti:
''Has bir edebiyatı olan bir yazar, tabii ki, en çok satanlara ulaşamıyor. Şöyle anlaşılmasın söylediğim, 'En çok satanlar kötüdür de az satanlar iyidir' diye. Hayır, böyle bir kuralım yok benim. Ama buna karşılık Kamuran Şipal anlatılması gereken bir yazar. Bu ödülü kazanan 'Sırrımsın Sırdaşımsın' kitabına bakıyorsunuz, yalap şap okunacak bir kitap değil. Bazı yazarlar da siz sabır gösterirseniz sizi ödüllendirir. İnsanların sabrı az. Onun için de okumaya emek vermenin gereğine inanıyorsanız o zaman Kamuran Şipal'i okuyacaksınız. İyi yazarlar, sadece kendi kitaplarını sizlere beğendirmezler o türün üzerine bazı kuralları, bazı ölçütleri de size aşılarlar. Kamuran Şipal'in öyküleri de böyledir.''

Törende konuşan yazar İnci Aral da Orhan Kemal'in, 1950 sonrası ailesi ile İstanbul'a göç ettiğini ve göç dalgası ile gelen insanları, iyilik, kötülük, özveri ve dayanışma duygularıyla kaleme aldığını belirtti.
Aral, Kemal'in bazı romanlarında büyük kente ayak uydurmaya çalışan genç kuşak ile yaşlıların değerler çatışmasından kaynaklanan hayal kırıklarını acıklı ve gülünç yönleriyle kaleme aldığını ifade ederek, şöyle devam etti:
''Orhan Kemal'in anlatımı, anlattığı insanların davranış biçimleri ve dünya görüşlerine uygun olarak, süssüz ve yalın, betimlemeleri ölçülüdür. Öte yandan, diyaloglardaki gerçeğe uygunluk, anlatıma sürükleyicilik kazandırır. Bu yüzden, Orhan Kemal'in birçok eseri, sinemaya, tiyatroya ve televizyona uyarlandı. Orhan Kemal, yüzeysel ve tarafsız bir yazar değildir. Sorunları tarihsel ve toplumsal temelde kavrayıp ele alışı eserlerini aynı zamanda evrensel kılar. Kemal'e göre, ona konu olan tüm sorunlar sistemle ilgili gediklerden doğar ve sağlam kalabilmiş değerlere yönelme arzusu çatışma yaratır. Romanlarındaki dramatik yapıyı besleyen, temeldeki bu çatışmadır. Orhan Kemal, yazının politik olduğunu savunmuş ve yazarlık tutumunu, 'sosyalist gerçekçi' olarak tanımlamıştı. Bu yüzden, tek parti döneminin baskıcı zihniyeti ve daha sonra sosyalizmin vatan hainliği sayıldığı dönemlerde uzun yıllar hapiste kalmış ya da polis izlemesinde yaşamıştır. Ama buna rağmen gerçekleri anlatmaktan hiçbir zaman yılmamıştır. Bugün 40 yıl önceye göre pek çok şey değişti, ama sistemin gedikleri kapanmadı. İşsizlik, yoksulluk, çatışma ve kavga bitmedi. Türkiye hala gerçek demokrasiyi, adaleti, hakça bölüşümü özlüyor. Ne yazık ki, bunlar yansımıyor edebiyatımıza. 'Acaba bize yeni Orhan Kemal'ler mi gerekiyor?' diye düşünmek gerekiyor.''

Orhan Kemal'in oğlu Işık Öğütçü de ''Orhan Kemal Roman Armağanı''nın bu yıl 40. kez sahibini bulduğunu anımsatarak, ''15 yaşımdan beri takip ettiğim bu değerli armağanda pek çok değerli yazarı tanıdım'' dedi.

Öğütçü, ''40. Orhan Kemal Roman Armağanı''na, ''Sırrımsın Sırdaşımsın'' eseriyle layık görülen yazar Kamuran Şipal'in, romanında derinliğine akıp giden massallar, mitler ve ruh çözümlemeleri ile çağdaş bir yapıt ve geniş zamanda yapılan atmosfer içinde, yenilgiler, zaferler ve vazgeçmelerle örülen bir varoluş romanı yazma başarısı gösterdiğini belirterek, ''Umudun, iyimserliğin, direncin ve mücadelenin yazarı Orhan Kemal'in bu anlamlı ödülüyle, yazın alanında başarısının devamını diliyorum'' diye konuştu.

Konuşmaların ardından, Kemal'in oğlu Nazım Kemali Öğütçü ve Doğan Hızlan tarafından, yazar Kamuran Şipal'e ödülü taktim edildi.

Törene, Orhan Kemal'in kızı Yıldız Öğütçü, yazarlar Osman Şahin ve Haydar Ergülen, Erol Erdinç de katıldı. (AA)

 

 


info@orhankemal.org