Ana Sayfa

Cumhuriyet - Kültür Servisi - 3 Haziran 2011

 

40. Ödül Kâmuran Şipal’a

 

ORHAN KEMAL ROMAN ARMAĞANI ÖDÜL TÖRENİ

Kültür Servisi - Orhan Kemal Kültür Merkezi tarafından düzenlenen “Ölümünün 41. Yılında Orhan Kemal Anma Töreni” ile “40. Orhan Kemal Roman Armağanı Ödül Töreni”, Beyazıt’taki Orhan Kemal Kütüphanesi’nde dün gerçekleştirildi.

Sunumunu Mehmet Önder’in yaptığı törende, Orhan Kemal Kütüphanesi Müdürü İsmail Duyar, yazarlar İnci Aral, Erol Şadi Erdinç, Haydar Ergülen’in yanı sıra Orhan Kemal’in oğulları Işık Öğütçü ve Nazım Öğütçü birer konuşma yaptı.

Konuşmaların ardındansa ödül törenine geçildi. Tahsin Yücel, Osman Şahin, İnci Aral, Özdemir İnce, Erol Ş. Erdinç, Turhan Günay ve A. Kemali Öğütçü’den oluşan seçici kurul, Orhan Kemal Romanı Armağanı’na bu yıl “Sırrımsın Sırdaşımsın” adlı romanıyla Kâmuran Şipal’i değer gördü. Seçiciler Kurul, Kâmuran Şipal’in romanını, “derinliğine akıp giden masallar, mitler ve ruh çözümlemeleri ile çağdaş bir yapıt ve geniş zamana yayılan bir atmosfer romanı olması, yenilgiler, zaferler belki/keşkelerle seçme ve vazgeçmelerle örülen bir var oluş romanını başarıyla ortaya koyması nedeniyle” ödüle değer gördüğünü açıkladı.

Ödülünü Doğan Hızlan’dan alan Kâmuran Şipal, şunları söyledi:

“Adana denince aklıma ırmak gelir, Demirkapı, Taşköprü, Bebekli Kilise gelir ama hepsinden çok Kalekapısı gelir. Güneydoğu’dan, Doğu’dan Adana’ya pamuk toplamaya gelenleri birkaç günlüğüne misafir eden Kalekapısı... Bir lokma ekmek için çekilen onca çile, onca acı... Tüm bunları kendisi de görüp yaşamış olan romancımız Orhan Kemal adına verilen roman armağanına bu yıl benim değer görülmüş olmamdan ötürü çok teşekkür ediyorum.”

Doğun Hızlan ise Kâmuran Şipal’in sessizliği seçmiş bir yazar olduğunu belirterek “Şipal’in ödüle değer görülen ‘Sırrımsın Sırdaşımsın’ kitabı oldukça iyi kurgulanmış bir roman. Herkesin okumasını tavsiye ediyorum” dedi.

 

 


info@orhankemal.org