Ana Sayfa

Haberci58.Com - Haber - 16 Mart 2011

 

Sivas Devlet Tiyatrosu "Murtaza" Adlı Oyunu Sahnelemeye Hazırlanıyor

 

Sivas Devlet Tiyatrosu (SDT), Orhan Kemal'in yazdığı ''Murtaza'' adlı oyunu sahnelemeye hazırlanıyor.

Perşembe günü seyirciyle buluşacak olan oyunun yönetmeni İstanbul Devlet Tiyatrosu sanatçısı Işıl Kasapoğlu, SDT sahnesinde yaptığı açıklamada, devlet tiyatrosu yönetmeni olarak yıllardır İstanbul ve Ankara'nın yanı sıra Anadolu'nun çeşitli kentlerinde oyunlar sahnelediğini söyledi.

Bu oyunları genelde genç oyuncularla yaptıklarını belirten Kasapoğlu, ''40-45 gündür buradayım. Sivas seyircisini izleme fırsatım da oldu. Her kentin seyir yapısı birbirine benziyor. Ama farklı özellikler de gösterebiliyor. Merakla seyirci karşısına çıkmayı bekliyorum'' dedi.

''Murtaza'' adlı oyunun Orhan Kemal'in en önemli oyunlarından biri olduğunu ifade eden Kasapoğlu, şöyle konuştu:

''1940'lı yıllarda geçen bir macerası var. Ama bugüne kadar kalma nedeni de var. Ama dünyaya baktığımız zaman klasik oyunlar nedir? diye baktığınız zaman uzun vadeye yayılabilen, uzun vadede de oynanabilen oyunları klasik diye adlandırıyoruz. Burada artık gerçekten Murtaza'yı da klasik olmuş bir oyun diye adlandırabiliriz. 1946'lardan bugünlere kadar kalabildiyse bence daha önümüzdeki yıllarda da ara ara olsa da sürekli oynanacak oyunlardan bir tanesi. Çünkü metnin içerdiği bütün veriler, hayatımızın her anında paylaşılabilecek veriler. Ve bundan 50 sene sonra da oynasak insan var olduğu sürece geçerliliği olan veriler.''

SDT Müdürü Emre Başer ise bu sezon Orhan Kemal'in ''Bekçi Murtaza'' adlı eserinin ''Murtaza'' olarak tekrar uyarlanmış halini sahne üzerinde sergileyeceklerini belirterek, ''Çok güzel bir oyun olduğunu düşünüyorum. Bu perşembe bütün Sivas'ı oyunumuza bekliyoruz. Oyunda bu sezon aramıza katılan yeni oyuncu arkadaşlarımız da var, onları da izleme fırsatı bulacaksınız'' diye konuştu.

SDT Müdür Yardımcısı Ulaş Ersoy ise bu oyunda oyuncu kadrolarının çok geniş olduğunu, Sivas Devlet Tiyatrosu ekibinin neredeyse yüzde 99'unun bu oyunda görev aldığını belirterek, ''Çok neşeli, aynı zamanda müzikal bir oyun'' dedi.

Açıklamaların ardından oyunda görev alan sanatçıların, oyunun bir bölümünü basın mensupları için sahneledi.

17 Mart Perşembe günü saat 19.30'da seyirciyle buluşacak olan oyunun yönetmen yardımcılığını Ulaş Ersoy, reji asistanlığını Filiz Uysal ve Kerem Yücel, dekor tasarımını Seyhan Kırca, kostüm tasarımını İnci Kangal, ışık tasarımını İzzettin Biçer, müziğini Nejat Yavaşoğulları ve müzik sözlerini Yavuz Pekman'ın yapıyor.

Oyunda, Cevat Duman, Arif Yavuz, Mehmet Demiralp, Ümit Dikmen, Nesimi Kaygusuz, Özgür Cengiz, Kerem Yücel, Volkan Gündüz, Ozan Kalkan, Fulya Ülvan, Filiz Demiralp, Burcu Ongun Altay, Begüm Şahin, Özge Günay ve Filiz Uysal rol alıyor.

Oyunun konusu ise şöyle:

''1940'lı yıllarda savaş sonrası göç almaya başlayan Türkiye, Adana'nın bir gecekondu mahallesinde, Alasonya'dan gelen bekçi Murtaza ve ailesini ağırlamaktadır. Vazife her şeyden üstünse, alınmışsa sıkı kurs, görülmüşse amirlerinden sıkı disiplin ve terbiye, sadece vazifenin üstünlüğü varsa, işte orada Murtaza'nın neşeli başlayıp trajediyle biten öyküsü hayat bulur.''
 

 

 


info@orhankemal.org