Ana Sayfa

Medyabahane.com - Haber - 27 Nisan 2011

 

ORHAN KEMAL'İN ROMANI YÜZ KARASI YAYIMLANDI!

 Toplumcu-Gerçekçi edebiyatımızın büyük ustası Orhan Kemal’in 1960 yılında tefrika edilen daha sonra basımı tozlu gazete arşivlerinde unutulan romanı “Yüz Karası” 51 yıl sonra basılarak yayımlandı. Yaptığı araştırma sırasında tesadüf eseri bir röportaj kupüründen hareket ederek yola çıkan ve bugüne kadar kitap olarak yayımlanmayan Orhan Kemal’in “Yüz Karası” isimli romanına ulaşan oğlu Işık Öğütçü bakın bir ajan gibi iz sürdüğü romanın hikayesini nasıl anlattı…

“Araştırmacılık öyle bir şeydir ki, bazen gözünüzün önünde duran ipucunu veya çözümü göremezsiniz. Üstadın arşivini bir çok kez gözden geçirmiş olmama ve evraklarını en küçük kağıda kadar incelemiş bir insan olmama rağmen gözümün önünde duran 30 Haziran 1960 tarihli gazeteden kesilmiş kağıt parçasından ibaret bir röportajı göremeyecek kadar körmüşüm. Her şey o tarihli gazetenin kupürüne dikkat etmemle başladı. Gazeteden kesilen kısım, yılların acımasız yıpratmasıyla iyice sararmış “İstanbul Son Saat” gazetesinin Orhan Kemal ile yaptığı röportajın ilgili bölümüydü. Onu okuyan kişinin sadece röportaj olarak algılayabileceği metinde enteresan bir ayrıntı vardı. Yazıyı dikkatle okumaya başladığımda romanın özet konusu ilgimi çekti. Yani bu noktadan yola çıkarak adeta kayıp romanın izini sürdüm. Ve; bu romanı gün yüzüne çıkarabilmemde bana desteklerini esirgemeyen Beyazıt Devlet Kütüphanesi müdiresi Ayten Şan’a, uzman kütüphaneci Volkan Gülçek’e, Milli kütüphaneden uzman Sezer Özer’e, Tunalı Copy Center’dan Mehmet Certel ve arkadaşlarına çok teşekkür ederim. Yazımından 51 yıl sonra kitap olarak ilk kez basılıp tüm okuyuculara “Merhaba” diyen bu romanı armağan etmekten mutluluk duyuyorum” şeklinde konuştu.

Konusu: ( Altı kişilik dar gelirli bir ailenin yaşam öyküsünün anlatıldığı eserde, tıp fakültesinde okuyan ailenin gururu sayılan büyük oğluyla, aile tarafından tembel, bir işte tutunamayıp aklı fikri futbolda olduğu için yüz karası olarak nitelendirilen erkek kardeşin yaşamına tanıklık ediyoruz. Değerli yazar, büyük usta Orhan Kemal, kitabı hiç beklenmeyen bir finalle asıl yüz karasının kim olduğunu bize göstererek bitirir. 1950-1960 yılları arasında geçen konuda dönemin siyasi iktidarının uygulamalarının da satırbaşlarını net şekilde görebiliyoruz)

Değerli yazar, büyük usta Orhan Kemal’in 51 yıl sonra gün ışığına çıkan ve 100 sayfadan oluşan bu önemli yapıtı “Yüz Karası” hakkında daha fazla bilgiyi İstanbul’un Cihangir semtinde bulunan Orhan Kemal Müzesinden alabilirsiniz. (0212 292 92 45)

 


info@orhankemal.org