Ana Sayfa

HaberHakki - Haber- 19 Nisan 2011

 

Orhan Kemal’in 51 yıl sonra gün ışığına çıkan romanı

 

Orhan Kemal’in gazete sayfalarında unutulup gitmiş bir romanı ‘Yüz Karası’ kitaplaştırıldı ve şimdi kitapseverleri bekliyor.

Orhan Kemal’in 1960 yılında yazdığı ve gazetelerde tefrika edilen roman, yazarın dünyasında yeni bir yolculuk olacak. Elli bir yıl sonra ortaya çıkan Yüz Karası, oğlu Işık Öğütçü’nün önsözüyle sunuluyor. Öğütçü yazarın söyleşilerini tasnif ederken bir eski gazetede bulmuş ilk izini… Orhan Kemal’ın bir röportajında anlattığı ‘Yüz Karası’ romanına da araştırmalar sonucunda ulaşmış. İstanbul Son Saat gazetesinde tefrika edilen roman, sonunda kitap olarak karşımıza çıkmış.

Kitapta, dört çocuklu dondurmacı Baba İlyas ve onların Adana’nın fakir bir mahallesinden başlayıp İstanbul’a uzanan hikâyeleri var. Fakirlik, büyük umutlar ve haysiyet konuları işleyen, birbirinden farklı karakterlerdeki iki kardeşin yaşam mücadelesini; açgözlülük, kısa yoldan köşeyi dönme ve vicdan muhasebesiyle okurlara aktaran Orhan Kemal, yine insanın hallerini ustalıkla anlatırken, bu kez de yüzünün karasını ortaya çıkarıyor.

 


info@orhankemal.org