Ana Sayfa

zehracik.blogspot.com - 9 Mart 2009

 

Orhan Kemal Müzesi

 


Bu hafta diksiyon grubumla Orhan Kemal Müzesi’ndeydik. Ben bu müzeye gitmeyi çok istedim; çünkü ayrıca oğlu Işık Bey’le tanışacaktık ve onun ağzından babasını dinleyecektik.
Hani her insanın hayatından kitaplar geçer ya, önemli yerleri olur hayatımızda, benim için de Orhan Kemal öyle işte. Okuduğumda hep kafamda canlanırdı, bu hafta sonu kafamdakileri gidip görme fırsatım oldu. Bizimle paylaşılan belgeselde Adana’ya gittik, kitaplarında geçen kahveyi, fabrikayı, küçük yaşta çalıştırılan kızları gördük. Benim için ayrı bir mutluluktu hepsi.
Her öğrendiğim şey bana yeni yeni şeyler katıyor diyorum ya size hep, işte orada da öğrendiklerimden izler vardı. Geçen hafta tanıştığımız İbrahim Balaban’ın çizgileri orada da çıktı karşımıza, ayrıca Nazım Hikmet’ın mektupları, Ara Güler’in fotoğraf çekimleri..
Işık Bey bize babasını anlattı, daha onüçündeymiş kaybettiğinde. Babasının tutuklandığı köfteciyi, İkbal Kahvesini, önce Moskova gezisini, sonra Bulgaristan’a gidişini ve dönmeyişini.. Kendisi de bunları anlatırken duygulandı, bizi de duygulandırdı elbet..
Cemile’yi de gördüm orada; ama sadece fotoğrafını 2006 yılında kaybetmişiz, keşke imkanım olsaydı da önceden onunla da tanışabilseydim..
Daha sonra Işık Bey kitaplar imzaladı hepimize Orhan Kemal adına..
Eğer yolunuz Cihangir’e düşerse, muhakkak uğrayın İkbal Kahvesi’ne, bir göz atın Orhan Kemal Müzesi’ne..

Orhan Kemal Kültür - Sanat Merkezi
Akarsu Cad. No:30
34433 Cihangir - İstanbul
www.orhankemal.org

 


info@orhankemal.org