Ana Sayfa

The Gate - Işık Öğütçü - Ağustos 2010

 

Orhan Kemal: Evrensel Edebiyat Hazinemiz…
 

 

 

Orhan Kemal, insanlara hep umutla, hep iyimserlikle bakar. Türk romanında bir “Orhan Kemal bakışı” vardır. O, her insanda, her şeye rağmen aydınlık bir taraf, temiz, insanî bir yan bulunabileceğine inanır...

 

Orhan Kemal Müzesi 10 Yaşında

 

“Orhan Kemal Müzesi”nin, açılışından bu yana on yıl geçti. Ve bu müze, Hürriyet Gazetesi tarafından en iyi merak müzeleri içinde yer aldı. İstanbul’un Beyoğlu ilçesinin Cihangir semtinde uluslararası boyutta bir müzesi burası. Müzeyi ziyarete gelenlerin soluklandıkları kahve, çay içip sohbet ettikleri “İkbal Kahvesi”, müzenin girişindeyer alıyor. Orhan Kemal’in Türkçe ve yabancı dillerde kitaplarını inceleyecekleri, isterlerse satın alabilecekleri, ayrıca hediyelik eşyaların satıldığı “Ok Kitabevi”, kahvenin hemen yanında.

 

Müze ev, Orhan Kemal’in yaşantısının bir kesitidir. Sanki biraz sonra yorgun argın gelerek odasına geçecek, daktilo başına oturarak yarım kalmış eserini tamamlayacakmış gibi müze, yaşayan, nefes alan bir mekân olarak önümüzde duruyor.

 

Fotoğraflarla yazarın yaşamını, dostlarını izlemek de, müzede olası. Babası Abdülkadir Kemali’nin İstiklal Madalyası, TBMM tarafından verilen Zafer Hatırası “Mavzer”, köstekli saati, okuduğu yüz yıllık Kuran’ı, hatıra defteri, yurtdışında yayımladığı kitabı, müzenin tarihi değerini daha da artırıyor.

 

Orhan Kemal’in kitaplarının ilk baskıları, onun üzerine yapılan çalışmaların kitapları ve yurtdışında yayımlanan yapıtları, ayrı vitrinlerde sergileniyor. Kullandığı küçük eşyalar, tabağı, kahve fincanı, çatal, kaşık ve kahve değirmeni ve diğer objeler, başka bir vitrinde sunuluyor.

 

Müzenin en önemli bölümü, yazarın çalışma odası. Burada, yatağı, masası, daktilosu, kitapları, elbiseleri, fotoğrafları, kendi el yazısıyla “Önemli Not”u, “Vukuat Var” kitabının daktilo sayfalarından dosyası, öldüğü gün yüzünden alınan maske, sergileniyor.

 

“Orhan Kemal Müzesi”, ziyaretçilerin Orhan Kemal’in mütevazı, sade, ama görkemli müzesini dolaşıp çıkarken şeref defterine duygularını dile getirerek, ellerinde müzenin broşürü ile ayrılabileceği bir edebiyat ve tarih tüneli adeta.

 

 

     

 

 


info@orhankemal.org