Ana Sayfa

AykırıSanat - M. Demirel Babacanoğlu - Haziran 2010

 

Orhan Kemal Öykü Ödülleri

 

 

Ödülün Tarihçesi

İlk Orhan Kemal öykü ödülleri Yalçın Akyol’un Seyhan Belediyesi Başkanlığı döneminde (1989-1994) iki kez (1992-93) verildi. O yıl, 1993 Orhan Kemal öykü özendirme ödülünü “Kedi” adlı öyküsüyle Zafer Cindoruk kazandı. “Cindoruk” adı siyasilerden birinin adıyla karışıyordu. Dergimiz Aykırısanat’ın 1994/10. sayı, 24. sayfasında yayınladığımız yazarın “Bir Deli Özgürlük” adlı öyküsünün Cindoruk imzasını ”Doruk” olarak geçtim. Yazar, “Doruk” adıyla ünlendi..

Orhan Kemal öykü ödülü bir kez de Cumhuriyet güney temsilcisi gazeteci yazar Çetin Yiğenoğlu’nun Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanlığı döneminde (1991-95); bir/iki kez de, gazeteci yazar Tamer Ünal’ın, Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanlığı döneminde (1995 …..?); bir de Yıldıray Arıkan’ın Seyhan Belediyesi Başkanlığı döneminde (1999-2007) 2001’de Orhan Kemal öykü ödülleri verildi.

Aradan beş yıl geçti, Çukurova Edebiyatçılar Derneği Başkanlığımda 25.6.2006 günü Eczacılar Odası Salonunda tarafımdan Orhan Kemal öykü ödülleri verildi.

2008 Ekiminde Çukurova Edebiyatçılar Derneği Başkanı seçilen Halise Tekbaş tarafından, 27.6.2009 günü Adana Kültür Sanat Merkezi (AKSM)’de, Orhan Kemal öykü ödülleri törenle sahiplerine buldu. *


 

2010 Yılı Ödülleri

2010 Orhan Kemal öykü ödülleri yarışmasına, yüzden fazla öykü dosyası katıldı. Dosyalar, Ön seçici kurul (H. Hüseyin Çabuk, Dr. Ömer Uluçay, İbrahim Alp) tarafından değerlendirildi; üst seçici kurul (İnci Aral, Hasan Özkılıç, Zeynep Aliye, Kemal Gündüzalp, Zafer Doruk)’a gönderildi. Kazananlar basın yoluyla açıklandı. 29 Mayıs 20010 günü Seyhan Belediyesi Kültür Merkezi (SBKM)’nde ödüller törenle verildi. Adana kültür sanat insanları, Ceyhan Belediyesi Başkanı Hüseyin Sözlü, yazarın oğlu Işık Öğütçü oradaydı. Etkinliği, tiyatro oyuncu Ercan Kont sundu. Açış konuşmasını Çukurova Edebiyatçılar Derneği Başkan Halise Tekbaş yaptı, şunları söyledi: “Orhan Kemal, Çukurova’nın bütün değerlerini üzerinde taşıyan öykücümüzdür. Orhan Kemal öykü ödülleri etkinliğine başından beri destek Veren Ceyhan Belediyesi Başkanı Hüseyin Sözlü’ye teşekkür ediyorum. Tarih bilime, sanata hizmet edenleri unutmayacaktır..”

Kürsüye çağrılan Hüseyin Sözlü, şunları söyledi: “Böyle bir etkinliği düzenleyen Çukurova Edebiyatçılar Derneği ve onun başkanına biz de teşekkür ediyoruz. Orhan Kemal’in Ceyhan doğumlu olması bizi onurlandırıyor. Orhan Kemal adına büyük bir kültür-sanat sitesi yaptırıyoruz. Umarım, gelecek yıl bu sitede Orhan Kemal etkinliklerini düzenleyeceğiz. Onun TV dizisi olarak yayınlanan Hanımın Çiftliği yapıtını severek izliyoruz..”

Orhan Kemal’in oğlu Işık Öğütçü, Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’ye, Orhan Kemal Müzesi rozetini taktı. Hüseyin Sözlü de, müzeye konulmak üzere, Ceyhan’da dokunmuş antik bir kilimi Işık Öğütçü’ye armağan etti. Işık Öğütçü, şöyle konuştu: “Babam 37 yıl Çukurova’nın ekmeğini yemiş, kahrını çekmiş ünlü bir yazarlardan biridir. Onun,önemli isimler arasında anılması bizi sevindiriyor. Babamı, İstanbul’da ölümünün 40. Yılında geniş katılımcı bir etkinlikle bu yıl anacağız.”


 

Mektup Şiiri

Orhan Kemal’in şairlik yönü kimsenin usuna gelmiyordu! Oysa Orhan Kemal yazın yaşamına şiirle başlamıştı. Bursa Cezaevi’nde Nazım Hikmet’in önerisiyle öyküye yöneldi. Onun, günün anlamını içeren, Nazım Hikmet’i Adana’ya davet eden şiirini seçmiştim. Okudum.

“MEKTUP/ Kardeşim Mazhar Lütfi*/Bir yazında:/ Ve cenuba ‘…. /Pamuk işleyenlere gitmek için/ Toroslardan bir kere olsun geçemedim diye/ Utanıyorum’/ Demiştin./ Yağmurlar dindi/ Oturdu havalar/ Yengemi al/ Cenuba gel bu bahar.// Bizim dokumada bile şiirlerini okuyan/ Hayranların var/ Sizi bekliyoruz kardeşim.// Çok sıcak diye adı çıkmıştır Adana’nın/ Yılmasın gözün./ Bursa Hapishanesini hatırlarsın ya/ Birinci kısmın üst katı/ 52’inci koğuş/ Şart olsun taş çıkartır Adana’ya!// Fabrika evlerinde oturuyoruz/ Evimiz iki gözden ibaret/ Beğendiğiniz odada siz yatın/ Fazla bir döşeğimiz var yüklüğümüzde/ Kılıfı mavi/ Altınıza sereriz.// Biraz fabrika kokar/ O kadar/ Turunçlu bahçeleri gezeriz/ Şekerkamışı vuruşur mahalle aralarında/ Tatlı limon portakal yeriz,/ Kütlü toplayışını seyrederiz kızların/ Pamuk tarlalarında/ Ve ılık gecelerde yıldızların/ Toprağa yaklaştığını.// Gel kardeşim gel/ Sırtlarında yalın ayaklarla dolaşılan asfaltları gör,/ Mahalle aralarında/ Mortiz oynayışlarını mektepsiz çocukların.// Annemi sorma/ Saçları bembeyaz oldu/-Kına yakıyor-/ Fersizleşti gözleri fukaranın./ Çok övmüştüm seni ona/ Dedi:/ ‘Mektup atarsan oğluma/ Bu bahara beklediğimizi yaz!’/ -Çiğköfte yoğurmakta mahirdir-// Gel kardeşim gel/ Hoş et gönlünü ihtiyarın/ Kim bilir/ Belki ölmüş olur gelecek bahara/ Sonra dert olur içine/ Yanarsın bilirim.// Benim evde radyo yok/ Ne de gramofon/ Ama gündelik kazancımızdan/ Gazeteye ayrılan/ 5 kuruşumuz var./ Bazen karım okur gazeteyi/ Bazen ben okurum,/ Komşular toplanır dinler./ Bizim mahallede yabancı değil hiç/ Timoçenko, Manilla, Bir Oçiç!// Haydarpaşa Adana arası/ Onbeş günlük üçüncü mevki bilet/ Şu kadar lira, şu kadar kuruş/ Belki ucuz/ Ama sana bana göre değil/ Bilirim gözün tutmuyor bunu/ Bir aylık kazancımız sayılır,/ Haklısın//…/Bir hayli uzattık sözü/ Hülâsatül hülâsa/ Ve hülâsatül kelâm/ Hoşça kal/ Soranlara selâm”**

 

Ödüllerin Sunulması***

1.’lik ödülü Aysun Sezer’e, Orhan Kemal Müzesi kurucusu Işık Öğütçü; 2. ‘lik ödülü Barış Ekdi’ye, Adana Milletvekili Muharrem Varlı; 3.’lük ödülü Hatice Emel Dinseven’e Ceyhan Belediyesi Başkanı Hüseyin Sözlü; Çukurova Edebiyatçılar Derneği (ÇED) Orhan Kemal özel ödülü Pelin Yılmaz’a Sanayi Odası Başk. Yard. Sadi Sürenkök tarafından sunuldu.

Ceyhan Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’ye , destek ve katkıları için ÇED Bşk. Halise Tekbaş teşekkür plaketi ve belge sundular.

Ceyhan Belediyesinin Basın Danışmanı Lütfi Küpeli’ye, Hüseyin Sözlü tarafından ÇED’in teşekkür plaketi-belgesi sunuldu.

Önseçici kurula Başkan Halise Tekbaş; üst seci kurula *** Dernekler Müdürü Recep Kurtoğlu tarafından plaket ve belgeleri takdim edildi.
 

Değerlendirme

Orhan Kemal öykü ödülleri geçmişine baktığımızda Çukurova Edebiyatçılar Derneği’nden önce beş kez Orhan Kemal öykü ödülleri verildiğini anlıyoruz. Çukurova Edebiyatçılar Derneği bu yıl ödülün üçüncüsünü verdiğine göre, ödül sayısı sekizi buluyor! Ödül verici kurum/kuruluşlar her nedense ödülleri kesintiye uğratmışlardır! İlk bakışta ekonomik neden ileri sürülebilir! Ama bizce asıl neden bu olmasa gerek! Adana kültür sanatına, sanatçısına bakış herhalde önde geliyor! Çukurova Edebiyatçılar Derneği ekonomik yönden oldukça zayıf.

Bu nedenle, Çukurova Edebiyatçılar Derneği bundan önceki iki ödüle ekonomik karşılık veremedi. 2010 yılı için açtığı Orhan Kemal Öykü Ödülleri Yarışması’na. Adana’dan ne yazık ki ekonomik destek verecek bir kurum-kuruluş, ya da biri çıkmamıştır! Başkan Halise Tekbaş’ın girişimiyle, Ceyhan Belediyesi Başkanı Sayın Hüseyin Sözlü ödüle destek ve katkılarını esirgememişlerdir. Sanatçı, yazar, şair dostu Ceyhan Belediyesi Başkanı Sayın Hüseyin Sözlü’yü tebrik ediyorum. Ekonomik gücü yüksek olan İl merkezindeki kurum-kuruluşların, ya da kişilerin şapkalarını önüne koyup düşünmelerini diliyorum..

_____________________________________________________________________

*Aykırısanat dergisi, Ekspres, İlkhaber gazeteleri

**O.Kemal, Yazmak Doludizgin s. 185, Tekin y., 2002, İst./N.Hikmet, Mazhar Lütfi olarak yazılmıştır.

***1.’ye, 1000, 2.’ye, 750, 3.’ye 500 TL.

****Üst kuruldan yalnızca Zafer Doruk vardı.

 


info@orhankemal.org