Ana Sayfa

Tiyatro Dünyası - Yurdagül Yurtseven - 04.11.2009

 

Orhan Kemal ve 72. Koğuş

 

Son zamanlarda TV de keyifle izlediğim iki dizi var… Hanımın Çiftliği ve Bu Kalp Seni Unutur Mu? Fakat Hanımın Çiftliği dizisi üzerinde durmak istiyorum… Neden?

Orhan Kemal’in gerek edebiyata gerek sinemaya ve gerekse tiyatroya katkıları oldukça büyük…

Hiçbir bölümünü kaçırmadığım uzun yıllardan sonra aralarda “tüüüh neden reklâm çıktı yahu…” diye serzenişte bulunduğum her anlamda kaliteli bir yapım.

Film romanın geçtiği dönemi çok iyi yansıtıyor… Yani kıyafetten, kullanılan tüm eşyalardan tutunda konuşulan Türkçeye kadar her şey o döneme ait… O yılların Türkiye’si ile şimdiki arasında ki farkı da görebiliyorsunuz seyrederken…Şahsen ben üzülüyorum… Sanki daha modern daha çağdaşmışız o yıllarda… Köylünün köylü olduğu belli, şehirlinin şehirli… Karmaşıklık bir çelişki yok… Sanırım köyden kente göç olmamış daha…

Oyuncular mükemmel özellikle Mehmet Aslantuğ… Ki oyun gücünü beğendiğim bir sanatçıdır keza Gülizar rolünü oynayan sanatçımız Evrim Solmaz da mükemmel çok beğeniyorum demek istediğim tiyatro oyuncularının dizilere ve sinemaya kattıkları kalite, değer göz ardı edilmemeli… Müzik de mükemmel olmuş Mazlum Çimen abimiz top yekûn bir sanatçı zaten… Eski baletlerden biridir ve rahmetli şair Nesimi Çimen’in oğludur…

Rolünün hakkını en iyi şekilde veren Evrim Solmaz’dan bahsetmek istiyorum biraz…
Ankara Devlet Konservatuarını 1994 yılında bitiren sanatçı, aynı okulda üç yıl yarı zamanlı bale dersi almış. 1994 yılında İstanbul'a yerleşerek özel topluluklarda tiyatro oyunlarında rol alarak "Gümüşsuyu Papatyalar" adlı tek kişilik oyunu oynamış. Kamera karşısına da geçerek sinema ve dizi filmlerde oynayan Evrim Solmaz; Semaver Kumpanya, Jazz Cafe gibi oluşumlarda oyunlar sergilemiş, caz şarkıcılığı yapmış, dans, folklör ve mankenlik, binicilik, oyunculuk gibi eğitimler edinmiş.

Ve gelelim güzel bir habere…
Orhan Kemal’in unutulmaz eseri 72.Koğuş muhteşem kadrosuyla birlikte tiyatro sahnesinde yerini alıyor…

Sadri Alışık Tiyatrosu 2009 – 2010 tiyatro sezonuna, “Hanımın Çiftliği” adlı dizi filmle ekranlarda büyük ilgi gören Edebiyat dünyasının usta kalemlerinden Orhan Kemal’in unutulmaz eseri 72. Koğuş’la girmeye hazırlanıyor. Yönetmenliğini Kemal Başar’ın yaptığı oyunda Yavuz Bingöl (Kaptan), Kerem Alışık (Berbat), Azra Akın (Fatma), Can Kahraman (Kara), Yusuf Atala (Sölezli), Serhat Özcan (Bobi), Ayhan Anıl (Leşçi), Yıldırım Gücük (İzmirli), Fuat Onan (Tavukçu), Ömer Duran(Kaya Ali), Tuncer Yenice (Baş gardiyan) gibi isimlerin yanı sıra Sadri Alışık Kültür Merkezi mezunu öğrencilerin de yer aldığı 20 kişilik bir kadro rol alıyor. Oyun 1941 yılında Türkiye’de bir cezaevinde geçiyor. Cezaevinin 72 nolu koğuşunda çeşitli suçlardan yatan “Adem babaların” insanlığa özlemi anlatılıyor. Kaptan’ın, Berbat’ın, Kaya ali’nin, tavukçunun, leşçinin, Kara’nın ve İzmirlinin hayata dair düşleri, çelişkileri, aşkları ve kavgaları sürmekte olan 2.Dünya Savaşı’nın etkisinde kalan Türkiye’nin toplumsal ve sosyal koşullarıyla birleşip önümüze gerçek ve çarpıcı bir hikâye sunuyor.

7 Kasım Cumartesi günü Atacan Sanat Merkezi’nde prömiyer saat 20.30’da gerçekleşecek. Oyunla ilgili gerekli bilgiyi Sadri Alışık Tiyatrosu’ndan edinebilirsiniz.

İyi seyirler…

Alkışlarımla,

Yurdagül Yurtseven

 


info@orhankemal.org