Ana Sayfa

Alkış - Mayıs - Haziran 2010

 

ORHAN KEMAL İÇİN DEDİLER Kİ...

 

 

Eğer biz namuslu kişilersek ve eğer Orhan Kemal'in sanatına şimdiye kadar bir ilgi duymamışsak, ödevimizi yapmamışız demektir. Yaşamının şunca yılını hapiste geçirmiş bu sessiz, patırtısız yazara toplumun bugüne kadar dayanak olmayışı ancak toplumun kusuru olarak ortaya çıkar. Oysa yazar yalnız inancının adamı olmaktan öteye gitmeyi, çağımızın insanı olmayı çoktan, hatta bizler uykudayken başarmıştır. Yurdumuzun insanlarını tanımaktaki üstün gücü karşısında deneylerimizin ne denli kısır, renksiz olduğunu bilmek zorundayız. Bir ülkede insanları birbirine Orhan Kemal gibi yazarların varlığı yaklaştırır.

Asaf ÇİYİLTEPE 1967

Orhan Kemal, insanlara hep umutla, hep iyimserlikle bakar. Türk romanında bir "Orhan Kemal Bakışı" vardır.

O, her insanda, her şeye rağmen aydınlık bir yan, temiz, insani bir yan bulunabileceğine inanır. Bunu eserlerinde gösterirken, anlattığı toplumsal, ekonomik koşullara kimi zaman boşverdiği bile olur.

Fethi NACİ 25.10.2001

Bir sanatçı, çamaşırcı bir kadının okuma meraklısı kızına Orhan Kemal'in "Çamaşırcının Kızı" kitabını vermiş. Kız ertesi gün kitabı geri getirmiş "Ben bunları biliyorum" demiş. Bu Orhan Kemal'in gözlem ve yaratıcılık gücünün en iyi örneklerinden biridir.

Mehmet FUAT

Orhan Kemal bizleri en çok yoksulun güleç ve onurlu yüzü, sevme gücü ve yüce gönüllülüğü ile büyüler. 


 

 

 


info@orhankemal.org