Ana Sayfa

Alkış - Oğuz Paköz - Mayıs - Haziran 2010

 

ALKIŞTAN

 


Değerli Dostlar;

Hepinizi elli birinci sayımızla selamlıyorum. Alkış, acısıyla tatlısıyla sekiz yılı geride bırakmış ve elli bir sayısı yayımlanmış bir kültür sanat dergisinin adıdır. Barışa, mutluluğa, sevgiye ve güzelliğe adanmış bir kültür sanat dergisinin... Kahramanmaraş'tan çıkan ulusala seslenen, Kahramanmaraş'a da ulusaldan esintiler getiren derginiz Alkış'tan söz etmek tüm Alkış ailesi ve Alkış dostları gibi beni de mutlu etmektedir.

Ellinci sayımızda sevincimizi büyük şair Gülten Akın ile paylaşmıştık. Onun destanıyla süslenmişti kurtuluş şenliklerimiz. Bu sayımızı ise büyük yazar Orhan Kemal'e ayırdık. İçinde bulunduğumuz günler Orhan Kemal'in aramızdan ayrılışının kırkıncı yılına denk gelmektedir. 2 Haziran 1970'de Sofya'da genç sayılacak bir yaşta gözlerini kapamıştı dünyamıza. Aradan geçen kırk yıl onun değerini ve önemini hiç azaltmamış tam tersine ne büyük bir usta olduğunun daha iyi anlaşılmasına vesile olmuştur. En çok rahat edebileceği en çok eser verebileceği bir zamanda göçüp gitmesi Türk Ulusu ve Türkçe için büyük bir kayıp olmuştur.

Orhan Kemal Ceyhanlıdır, bu nedenle hemşerimizdir. Eserlerinin önemli bir bölümünde yöremizden söz etmektedir. Bu eserlerin birçoğu filme de aktarılmıştır. Öyle olmasa bile Orhan Kemal Türkiye sınırlarını çoktan aşmış tüm dünyaya mal olmuş bir kişiliğe sahiptir. Bize de bu nedenle daha çok bir övünme payı düşmektedir.

Orhan Kemal'in oğullarından Kemali arkadaşımdır ama böyle bir sayının çıkmasında küçük oğlu Işık'ın emeği daha çoktur. Dahası, hiç yazı yazmamıştır, dedikleri kızı Yıldız ile büyük oğlu Nazım'ın katkıları da bizi mutlu etmiştir. Bu arada torunlarının katkılarını da ekleyelim ve Nil Salman'a da buradan teşekkürlerimizi sunalım.

Bu içeriği ile bu sayımızı okurlarımızın ve Orhan Kemal'in ailesinin beğeneceği umuduyla çıkarıyoruz. Eksiklerimiz, kusurlarımız af ola...

Kalın sağlıcakla.
Oğuz PAKOZ 

 


info@orhankemal.org