Ana Sayfa

Taraf - Sibel Oral - 3 Haziran 2010

 

'Orhan Kemal Türkiye’dir'

 

Orhan Kemal Kütüphanesi’nde düzenlenen bir törenle Şeytan Minareleri adlı romanıyla Hidayet Karakuş’a verildi.

İnsanı ve emeği yücelten eserleriyle dün ölümünün 40. yılında anılan ve adına ailesi tarafından 39 yıldır verilen Orhan Kemal Roman Armağanı, Orhan Kemal Kütüphanesi’nde düzenlenen bir törenle Şeytan Minareleri adlı romanıyla Hidayet Karakuş’a verildi. Türk yazınının önemli isimlerinin katıldığı anma ve ödül töreninde Işık Öğütçü, Turhan Günay, Osman Şahin, Sadık Aslankara, Nâzım Öğütçü, Erol Ş. Erdinç, Enver Aysever birer konuşma yaptı. Orhan Kemal’in oğlu Işık Öğütçü’nün konuşmasından sonra Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın gelemeyeceği için özür ve Hidayet Karakuş’u tebriklerini ileten telgrafı okundu ve ardından kürsüye konuşmasını yapmak için çıkan Turhan Günay ciddi bir eleştiriyle başladı. Günay, şimdiye dek birçok edebiyat ödülü törenine katıldığını ama nedense bakanların ve devlet yetkilililerinin bu tarz törenler için her zaman bir bahanesi olduğunu söyleyerek sözlerine şöyle devam etti: “Gelen telgraflarda ya yurtdışı gezisinden gelinir ya da yurtiçi gezisine gidilir. Ben artık inanmaya başladım ki; bunların edebiyat üzerine söyleyecekleri bir şey yok, onun için katılmıyorlar...” Turhan Günay konuşmasına Orhan Kemal’i okumadan Türkiye’de bir sosyoloji ve iktisat tarihinin yazılamayacağını düşündüğünü söylerek devam etti. Törende diğer bir sert konuşma ise Enver Aysever’den geldi.

Medyaya ve bakanlara sert eleştiri

Edebiyatın, içi boşaltılmış, sahicilikten uzak bir alana dönüştüğünü söyleyen Aysever, Televizyon dizilerinin Türk edebiyatına başvurmasının sevindirici olduğunu söyledi ve sözlerine şöyle devam etti: “Orhan Kemal’in eseriyle şöhrete kavuşanlar da bu salonda olsaydı, onun adına verilen mesajlar medyaya düşseydi ve değerli bir yazarın yapıtı da Orhan Kemal’in izi bağlamında medyada yer alsaydı çok önemli olurdu. Magazin ödülleri için kıyameti koparan arkadaşlar sahici ödüllerin verildiği Türkiye’nin onurlu ve aydın bir yazarı için burada bulunmayı seçselerdi keşke... Kültür Bakanlığı’nı affederim çünkü onlar “bakan”, işleri o zaten... Bugünün siyasi iktidarının bir bakanının Orhan Kemal gibi namuslu bir solcunun evinde olmasını beklemezdik ama, medyadaki arkadaşlarımızın en azından Orhan Kemal’i anlamak adına burada olmaları gerekirdi. Birileri yok saysa da Orhan Kemal Türkiye’dir.”

Ödülünü Işık ve Nâzım Öğütçü’den alan Hidayet Karakuş ise kürsüye çıkarken Orhan Kemal’in sanki elinden tuttuğunu duyumsadığını söyledi ve “Kemal’in aydınlıkçı izinde yazmayı kendime görev edindim. Köy Enstitüleri’nden çıkıp bizi köylerde okutanlara teşekkür ediyorum” dedi.

 


info@orhankemal.org