Ana Sayfa

Evrensel - Kültür Servisi - 1 Haziran 2010

 

Orhan Kemal anılıyor

 


02 Haziran 1970’de aramızdan ayrılan Toplumcu-Gerçekçi Edebiyatımızın Büyük Ustası Orhan Kemal ölümünün 40.yılında, Orhan Kemal Kültür Merkezi tarafından düzenlenen törenle anılıyor. Aynı törende, 2010 yılı 39. Orhan Kemal Roman Armağanı’nı “Şeytan Minareleri” romanıyla kazanan Hidayet Karakuş’a ödülü verilecek.
Mehmet Önder, Ayten Şan, Işık Öğütçü, Turhan Günay, Osman Şahin, Sadık Aslankara, Erol Ş.Erdinç, Enver Aysever, Nazım K.Öğütçü, Doğan Hızlan, Hidayet Karakuş’un sunumlar yapacağı tören bugün Beyazıt’ta bulunan Orhan Kemal Kütüphanesi, Konferans Salonu’nda saat: 10.30’da gerçekleşecek.
KEMAL’E İLGİ ARTIYOR
Orhan Kemal Müzesi, Kütüphanesi ve Kültür Merkezi’nin çalışmaları yazara olan ilginin arttığını gösterir nitelikte. Her yıl sürdürülen “Orhan Kemal Roman Ödülü” dışında, 2000 yılında müzesinin açılmasından bugüne, sekiz dilde yayın yapan www.orhankemal.org web sitesi istatistik alınmaya başladığı 2006 yılından şu ana kadar 10 milyon 796 bin ziyaretçi tarafından incelenmiş. Basında ve çeşitli platformlarda, yurtiçi ve yurtdışında 703 adet yazı/haber yayınlanmış. Yurtdışında Arapça, İbranice, Urduca, Arnavutça, Almanca, İtalyanca, İngilizce ve Yunanca olmak üzere 19 kitabı yayımlanmış. Kendi sesinden CD ve kendi görüntüsünün de yer aldığı VCD hazırlanarak sunulmuş.
Şiir ve günlüklerinin derlendiği “Yazmak Doludizgin”, yarım kalmış eserleri ve düz yazılarının bir araya getirildiği “Önemli Not!”, Orhan Kemal’in babası “Abdülkadir Kemali Bey’in Anıları” ve yeni derlenen çocuk öykülerinin yer aldığı “Elli Kuruş” ile “Uyku” isimli çocuk kitapları yayımlandı. Böylece Orhan Kemal’in 27 roman, 15 öykü, 2 anı, 2 tiyatro, 1 günlük/şiir, 1 düzyazı, 1 inceleme olmak üzere 49 kitabı mevcut. Orhan Kemal Kültür Merkezi de beş İngilizce, birer adette Rusça ve Fransızca kitabını yayımlamış.
(KÜLTÜR SERVİSİ)

 


info@orhankemal.org