Ana Sayfa

sondakika.com - Haber - 30 Mayıs 2010

 

2010 Orhan Kemal Öykü Yarışması Ödülleri Verildi

 

 2010 Orhan Kemal Öykü Yarışması Ödülleri Verildi
Çukurova Edebiyatçılar Derneğinin Bu Yıl Üçüncüsünü Düzenlediği Orhan Kemal Öykü Yarışması'nda 'Panovaroş' Adlı Eseriyle Aysun Sezer Birinci Oldu

Çukurova Edebiyatçılar Derneğinin bu yıl üçüncüsünü düzenlediği Orhan Kemal Öykü Yarışması'nda 'Panovaroş' adlı eseriyle Aysun Sezer birinci oldu. 

Adana'nın Ceyhan ilçesi belediye başkanı Hüseyin Sözlü, Seyhan Kültür Merkezi'ndeki törende, Orhan Kemal'in Ceyhanlı olmasından dolayı onur duyduğunu belirtti. 

Ceyhan'da Orhan Kemal adına kültür sitesi yaptırmak istediklerini ifade eden Sözlü, 'Birçok eseri bugün televizyon dizisi olarak karşımıza çıkan olan Orhan Kemal'in bir eserinin sinemaya uyarlandığını görmekten de çok mutlu olacağız' dedi. 

Çukurova Edebiyatçılar Derneği Başkanı Halise Tekbaş ise ünlü yazarın Çukurova'nın bütün değerlerini üzerinde taşıyan bir kişi olduğunu belirterek, 'Orhan Kemal 'Ben halkın kendisiyim, bir parçasıyım' demişti. Çok üzülerek belirtmek isterim ki kendisini böyle halktan gören üstadımızı anmak için gerekli organizasyonu sağlayabilmek hiç de kolay olmadı. Bu konuda tek destekçimiz Ceyhan Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü oldu. Unutmayalım ki tarih koynunda sadece sanata ve bilime hizmet edebileni sonsuza kadar saklar' diye konuştu. 

Orhan Kemal'in oğlu Işık Öğütçü ise babasının ölümünün 40'ıncı yıl dönümü dolayısıyla bu yıl İstanbul'da anma töreni yapılacağını kaydederek, 'Babam 37 yıl Adana'nın ekmeğini yemiş bir insan. Onun kentin önemli isimlerinden olmasından gurur duyuyorum' dedi. 

Sözlü, Orhan Kemal Müzesi'ne konulmak üzere Ceyhan'da dokunmuş kilimi Öğütçü'ye verdi, Öğütçü de Sözlü'ye Orhan Kemal Vakfı rozeti hediye etti. 

Daha sonra 'Panovaroş' adlı eseriyle birinci olan Aysun Sezer, 'Yazı' adlı eseri ile ikinci olan Barış Ekdi ve 'Cesu-Vera' adlı öyküsü ile üçüncü olan Hatice Emel Dinseven'e plaket ve derece belgeleri ile bin, 750 ve 500 TL ödül verildi. 

Çukurova Edebiyatçılar Derneği Orhan Kemal Özel Ödülü Pelin Yılmaz'a sunuldu. Gazeteci Lütfi Küpeli ve Ceyhan Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü'ye katkılarından dolayı plaket verildi. 

Tiyatrocu Ercan Kont'un sunduğu ödül törenine MHP Adana Milletvekili Muharrem Varlı ve Adana Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Sadi Sürenkök de katıldı. 

(AYC-DAB-HAN) - ADANA
 

 


info@orhankemal.org