Ana Sayfa

DHA - Haber - 14 Mayıs 2010

 

Van - Orhan Kemal'in Oğlu Van'da
Ünlü Yazar Ölümünün 40'ıncı Yıldönümünde Panelle Anıldı

 

ÜNLÜ YAZAR ÖLÜMÜNÜN 40'INCI YILDÖNÜMÜNDE PANELLE ANILDI

Yazar Orhan Kemal'in ölümünün 40'ıncı yıldönümü nedeniyle Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde panel düzenlendi. Düzenlenen panele, yazar Orhan Kemal'in oğlu Işık Öğütçü de katıldı. Öğütçü, babasına ait oyun ve romandan diziye çevrilen Hanımın Çiftliği'nden de bazı ipuçları verdi.
Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi, yazar Orhan Kemal'i ölümünün 40'ncı yıldönümünde unutmayarak 'Orhan Kemal'in hayatı' konulu panel düzenledi. Cengiz Andiç Kültür Merkezi'nde düzenlenen panele yazar Orhan Kemal'in oğlu Işık Ögütçü de katıldı. Panelde YYÜ Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Alaattin Karaca ve Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema Bölümü araştırma görevlisi Funda Mastar tarafından Orhan Kemal'in hayatı anlatıldı. 
 

 
Yazar Orhan Kemal'in oğlu Işık Öğütçü ise babasını ve onunla olan anılarını anlattı. YYÜ'ye bir de eleştri yapan Öğütçü, "Ben de Van'daki üniversite beni niye çağırmıyor, çağırsınlar da eleştrimi yapayım diyordum. Bakın Orhan Veli'nin çok güzel bir şiir var. 'Gemliğe doğru denizi göreceksin sakın şaşırma' Gemlik Belediyesi o güzelim sözü koca bir panoyla asmıştır. Babamın da Van ile yazdığı dörtlükler var. Şiirinde '1900 senesinin 2000'e yerini verdiğin görmek istiyorum. Ne zevkli şey olurdu seyretmek torunumu, Van Üniversitesi'ndeki kız arkadaşlarıyla. Kutbi şimalide kızak kaydığını görüp' Hocalarıma o şiiri Van YYÜ'nün girişine asmanızı rica ediyorum. Yani bu babamın Van'dan bahsettiği tek şiiri değil. Yani adamcağız devamlı Van'ı işaret ediyor. Rektörlüğe duyuruyorum bu adamcağızı unutmayın" dedi.

Hanımın Çifliği adlı romanın yazarı olan Orhan Kemal'in eserinin diziye uyarlandığını hatırlatan Öğütçü, toplumsal hafızanın canlı tutulması için bu tür dizilerin önemine değindi. Öğütçü, "Hanımın çiftliği adlı eseri biz ne kadar çabalasakta 25 milyon insana okutamazdık. Şimdi her hafta 25 milyon insan izliyor. Orhan Kemal'de hatırlanıyor. Yapımcının daha ilk günlerde sözü var. 76 bölümde bitireceğiz diyordu. Ama bilemiyoruz nasıl olacak. Çok yüksek reytingle gidiyor. Sanıyorum ona bakmayacaklar ve bitirecekler" dedi.

Diziyi merakla izleyenleri de heyecanlandıran Öğütçü, öğrencilere espri yapmayı ihmal etmedi. Öğütçü, "Beni 3-4 saat dinlerseniz size Muzaffer Bey'in katilini söylerim. Siz de 5-6 saat önceden öğrenmiş olursunuz" dedi.

 


info@orhankemal.org