Ana Sayfa

Pusula Gazetesi - Haber - 28 Nisan 2010

 

Edebiyat günleri devam ediyor

 

Köksal Toptan Lisesi 5'nci Edebiyat Günleri etkinlikleri çerçevesinde ünlü yazarlarla yapılan söyleşiler devam ediyor. Halk Eğitim Müdürlüğü Toplantı salonunda gerçekleştirilen etkinliklerde dün ünlü yazar Orhan Kemal'in oğlu Işık Öğütçü ve ünlü şair Behçet Necatigil'in kızı Ayşe Sarısayın Köksal Toptan Lisesi öğrencilerine hayatları ve babaları hakkında bilgiler vererek okumanın önemini vurgulayan bir söyleşi yaptılar. Çok sayıda öğrencinin yer aldığı toplantıda konuşan yazar Ayşe Sarısayın, "Ben Bartın'a birkaç kez tatil amaçlı da geldim ama böyle bir amaçla ikinci gelişim oluyor. İlk olarak 2001 yılında kitap fuarına gelmiştim. Tabi iyi bir okur olmam doğal. Gözümü açtım, kitaplarla dolu bir ev gördüm, sürekli çalışan bir baba, evin dört bir yanını saran kitaplar" dedi.
Taze kitap, taze ekmek kokusu gibi
Ayşe Sarısayın, "Özellikle eve yeni gelen kitapların bir kokusu olur, taze kitap kokusu. Taze ekmek kokusu gibi bir şeydir. Ben böyle bir ortamda büyüdüm. Hep okumaya çalıştım, bu konuda hep yönlendirildim. Bu açıdan gerçekten çok şanslıydım. Bizim çocukluk yıllarımızda okumak, galiba hayallere uzanan tek yoldu. Zaman başka türlü geçmiyordu. Yani şu an ki gençlerin tüm teknolojik imkânlar ellerinin altında. Cep telefonu, bilgisayar, internet. Her şey iletişime çok çok açık. Şimdiki gençler odalarında bile otursa tüm dünya ellerinin altında. Bizim için böyle bir fırsat yoktu. Biz o ev içlerinde geçen günlerimizi ancak kitap okuyarak zevklendirebiliyorduk" şeklinde konuştu.
Edebiyata ilgi azalıyor
Sarısayın "Bugünün koşullarında edebiyata ilgi giderek azalıyor. Ben gerçekten bunun böyle olmaması için bir çaba gösterilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu konuda aileler, özellikle eğitimciler ve bizler elimizden geleni yapmalıyız. Çünkü edebiyat benim için dünyayı ve kendini anlamanın tek yolu diye düşünüyorum. Ben edebiyatla bu kadar iç içe çocukluk ve gençlik dönemi geçirmeme rağmen yazmaya çok geç başladım. Neden bu kadar beklediğimi ben de bilmiyorum ama sanırım bütün o okuduklarıma ve yaşadıklarım ile benim için bir birikim olması gerekiyordu. Okunanlar, yaşananlar günün birinde yazıya dönüştü. Aslında bunu babamın bir şiiri daha güzel açıklıyor. 'Çünkü asıl şiirler bekler bazı yaşları' Benimde yazmaya başlamam için galiba bazı yaşları beklemem gerekiyordu" ifadesini kullandı.
Teşekkür ediyorum.
Ayşe Sarısayın'ın konuşmasının ardından konuşan Orhan Kemal'in oğlu Işık Öğütçü, Köksal Toptan Lisesi öğretmenlerine ve öğrencilere teşekkür ettiğini söyledi. Yazar Işık Öğütçü konuşmasına başlamadan önce Halk Eğitim Toplantı Salonu'nu dolduran ve söyleşiyi ayakta izlemek zorunda kalan öğrenciler dikkatini çekti. Öğrencileri sahneye aldıktan sonra konuşmasına devam eden Işık Öğütçü, "Büyük sanatçılarımızın ruhu şad olsun. Hepimizi burada buluşturdukları için onlara şükranlarımı sunuyorum. Öncelikle bizi Bartın'a çağırdıkları başta Keramettin hocama ve Köksal Toptan Lisesi'nin bütün öğretmenlerine gerçekten teşekkür ediyorum. Tabi en büyük teşekkür genç kuşaklarımıza" dedi.
Orhan Kemal gençlerimiz için önemli
Işık Öğütçü "Ben de bu güzel öğretmenlerimiz için babamın İstanbul'dan Çizgiler de söz ettiği kısa bir bölümü okumak istiyorum. Öğretmenlerin ne kadar önemli olduğunu Orhan Kemal yıllar önce vurgulamış. 'İnsanlarımızın anadan doğma, kabiliyetsiz, aptal, haylazlıklarını zanaat edilmişliklerini ileri süren, acayip fikirlere katılmıyorum. Bizim insanlarımız da dünyanın öbür insanları kadar kabiliyetli, çalışkan, gözü açık ve güçlüdürler. İşte hep birlikte buradayız. Bunları konuşuyoruz. Ömrümüz vefa ettiği sürece konuşuruz. Benim yazar olmam veya olmamam hiç önemli değil. Ben olsam da olmasam da hiç önemli değil ama Orhan Kemal çok önemli. Gençlerimiz için çok önemli" dedi.

 


info@orhankemal.org