Ana Sayfa

İnternette Orhan Kemal


Eski Dergisi (Aralık 2001)

Gökçen Yılmaz

 

ORHAN KEMAL MÜZESİ’ nde Yoksulların Aydınlık Yüzleriyle Gizemli

Birkaç Saat

“Gerçek olan öğrenmektir.Nereden,nasıl öğrenirsen öğren.Nereden ,nasıl öğrendiğin, diploman hatta neler bildiğinde önemli değil.Ne yaptığın önemlidir.”

ORHAN KEMAL

Türk edebiyatının büyük kalemi Orhan Kemal, zorluklarla dolu yaşamının son nefesini 2 Haziran 1970’te verdi. Ardında bıraktığı 36 kitap onun en büyük mirası oldu. Aradan geçen 30 yıl sonra ailesi ve dostları, inandığı doğrular için yazan, yaşadığı gibi mücadele eden ustanın izlerini taşıyan her şeyi ve edebi mirasını, -gençler en doğru adresten öğrensin diye-, bir kültür ve sanat merkezinde topladılar. Merkez 12 Ekim 2000 tarihinde resmen açıldı. Orhan Kemal Kültür ve Sanat Merkezi, yazara ait bir müze, kitaplarının satıldığı mağaza ve pek çok eserini kaleme aldığı, vaktinin büyük bir bölümünü geçirdiği Nuruosmaniye’ deki İkbal Kahvesinin adı verildiği dinlenme mekanından oluşuyor. Yazara ailesine ve yakınlarına ait fotoğraflar, resim ve karikatürler, Orhan Kemal’in özel eşyaları, elbiseleri, kütüphanesi, çalışma odası, yatağı, kitaplarının ilk baskıları, mektupları ve yazardan geriye kalan aklınıza gelebilecek birikim müzede sergileniyor. Sanki büyük yazarın yaşamı tüm sıcaklığıyla, başka bir mekanda yeniden canlanıyor. Burası, bir yazarı tanıyabilmek için her şey düşünülerek hazırlanmış. Her köşe, onun anılarıyla dolu. Müze aynı zamanda yakın tarihe açılan bir kapı niteliğinde. Fotoğraflar, yazışmalar, resimler, karikatürler, hepsi yakın geçmişi belgeleyen birer hazine. Örneğin hapishane köşesi. Kuşağının diğer aydınları gibi mahkeme kapıları, mahpus duvarları Orhan Kemal’in de yaşamında eksik olmadı. Hapishane köşesinde yazarın, tüm zorluklara rağmen doğruları uğruna savaşımını nasıl sürdürdüğünün belgeleri aynen karşımızda duruyor.

İkbal Kahvesi de, müze kadar dolu dolu sıcacık bir mekan. Günümüzün birbirine benzeyen fast food mantığıyla hizmet veren kafeteryalarından sıkılanlar için mükemmel bir alternatif. Duvardaki imzalı kitap kapaklarından Turhan Selçuk’ un İkbal Kahvesi karikatürüne, masalardaki küllüklere, peçeteliklere kadar her şey Orhan Kemal isminin sıcaklığını taşıyor. Burada kullanacağınız her nesneye O.K. kısaltması konularak, yazarın anısını yaşamak, yaşatmak isteyenlere tatlı bir sürpriz yapılmış. Yazarın adı ile bütünleşen İkbal Kahvesi, yazarın ve kahvenin hak ettiği özenle yeniden canlandırılmış.

Tüm emeğini ve zamanını Orhan Kemal Kültür ve Sanat Merkezi için seferber eden oğlu Işık Öğütçü, belki de babasının ona verdiği ismin vasiyetinin sorumluluğuyla, Orhan Kemal’ in “ışığını” yeni nesillere ulaştırmayı amaçlamış. Öğütçü, ”Orhan Kemal’i gelecek kuşaklara taşımak, kitaplarının okunmasını sağlamak, onca yıl geçmesine rağmen Türkiye’ de fazla bir şeyin değişmediğini gençlere göstermek amacı ile bu müzeyi kurduk” diyor. Amaç gençlere ulaşmak olunca, hedeflerde büyüyor. Öğütçü, kuruluşlarla aracılığıyla, Orhan Kemal’in kitaplarını binlerce okula hediye etmeyi amaçladıklarını söylüyor. Öğütçü, ”böylece babamın kitaplarında ki insan sevgisini ve yok olmayan umudu, çocuklara da aşılamamız mümkün olacak” diyor. Bu merkez, yazarın okurlarının ilgisine ve merakına cevap verebilecek tek mekan olma özeliğiyle yazarın adı ve eserleri gibi sonsuza dek yaşamayı hak ediyor.


info@orhankemal.org