Ana Sayfa

İnternette Orhan Kemal


Yeni Adana (1 Kasım 2000)

Fikret Otyam

 

“Orhan Kemal’i sistem kabullenmedi”

Orhan Kemal Öykü Yarışması’nın jüri üyesi gazeteci - yazar Fikret Otyam, Orhan Kemal’den egemen sınıfların büyük rahatsızlık duyduğunu söyledi.

Türk Edebiyat dünyasını, ülke sınırlarını zorlayarak dışarıya taşıyan Çukurova’ lı yazar Orhan Kemal “sistemin” kabullenmediği ileri sürüldü. Orhan Kemal anısına Seyhan Belediyesi tarafından düzenlenen “Orhan Kemal Öykü Yarışması”nın jüri üyesi gazeteci - yazar Fikret Otyam’ı Seyhan Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Dilden ve basın bürosu görevlilerinin, Gazipaşa’daki evinde ziyaret ettikleri belirtildi.

Orhan Kemal’le ilgili anılarını anlatarak başladığı konuşmasında duygulu anlar yaşadığı kaydedilen Otyam’ın Orhan Kemal’in Türk yazın dünyasına çok büyük katkılar sunduğunu, ülke gerçeğini akıcı, yalın bir dille anlattığını, ancak egemen sınıfların bundan büyük rahatsızlık duyduğunu dile getirdiğini belirtti.

Çukurova’ daki yaşantıdan ülke gerçeğini yada bugünkü deyimle “Öteki Türkiye”yi anlatan Orhan Kemal’ in hep engellerle karşılaştığını, Orhan Kemal’ e karşılık olarak yazar türetildiğini vurgulayan Fikret Otyam, ”İşin ticari yanını ise hiç düşünmek istemiyorum. İçerikten uzak, ne yazdığı belli olamayan, ülke gerçeğini anlatmayan, edebi bilgiden yoksun kitapların daha çok rağbet görmesi için binbir oyunların yapıldığını hep beraber izliyoruz. Üzülüyorum. Hele Orhan Kemal’ in içtenlikle yansıttığı ülke gerçeğini göstermemek gibi bir amaç taşıyan ve sadece kar güdüsüyle oluşan Türk roman dünyasını nasıl bakacağımı bilemiyorum” dedi.

Türk Edebiyatında böylesine yozlaşma varken Seyhan Belediyesi’ nin Orhan Kemal gibi büyük bir yazara sahip çıkarak, adına, öykü yarışması düzenlemesini büyük bir vefa örneği olarak gördüğünü söyleyen Otyam, genç neslin Orhan Kemal’ i yeterince tanımadığını, tanıtım açısından da yarışmayı önemli bulduğunu kaydetti. Otyam, ”Orhan Kemal Öykü Yarışması, Seyhan Belediyesi’ nin Türk Edebiyatı’na büyük katkısıdır” diye konuştu.

Otyam, daha sonra şunları söyledi;

“Vefa İstanbul’ da bir semt adıdır. Bir de Vefa Bozacı’sı vardır. Ama bu vefanın başka tarifi vardır. Bize gerekli olan bu üçüncü vefadır. İşte Seyhan Belediyesi’nin Orhan Kemal adına düzenlediği öykü yarışması da bu büyük ustaya gösterilen bir vefa örneğidir.”


info@orhankemal.org