Ana Sayfa

Evrensel - Şerif Karataş - 26 Ocak 2010

 

Orhan Kemal ve Nâzım Hikmet yaşıyor, yaşayacak!

 


Barış İklimi Tiyatrosu Orhan Kemal’in Bekçi Murtaza’sını sahneye taşıdı. Yapılan galayla tiyatro izleyecisiyle buluşan Bekçi Murtaza oyunu beğeni ile izledi.
Barış İklimi Tiyatrosu Orhan Kemal’in Bekçi Murtaza’sını sahneye taşıdı.
Yapılan galayla tiyatro izleyecisiyle buluşan Bekçi Murtaza oyunu beğeni ile izledi.
Oyunun Bekçi Murtaza’nın izleyici arasından alınarak, başlaması ise Murtaza karakterinin hala yaşadığını gösterdi.
İstanbul’un Sultangazi ilçesine bağlı Gazi Mahalle’sinde bulunan Barış İklim Kültür Sanat ve Eğitim Derneği’nde yapılan galaya, aileler çocuklarıyla geldi.
Yaklaşık dört ay süren prova çalışmalarıyla sahneye taşınan Bekçi Murtaza oyununda oynayan 16 kişinin hepsi işçi. İki perdelik oyun tam bir imece usulü olarak, sahneye taşındı. Barış İklimi Tiyatrosu ismini paylaştığı dernek bünyesinde çalışmalarını yapıyor.
İŞÇİ BEKÇİ MURTAZA’YI OYNADI
Murtaza’yı oynayan tekstil işçisi Nihat Karaman, Murtaza karakterinin hala varlığını sürdürdüğünü belirtiyor. Kraldan çok kralcı bir tipi anlatan oyunun hazırlıklarının iki yıl önce başladığını kaydediyor. Karaman ancak araya bazı aksiliklerin girdiğini oyunun bir müddet ertelendiğini dile getiriyor. Oyunu tekrar oynamak için girişimlerde bulunduklarını söyleyen Karaman, Murtaza’yı oynamayı çok istediğini belirterek, “Bunu arkadaşlarla paylaştım. Onlar da kabul etti” dedi. Daha sonra tiyatro yönetmeni Tayfur Aydın’la görüştüklerini belirten Karaman, oyunu sahlemek için yola koyulduklarını söyledi. Kendisinin evden işe gelip gitmesinin günde 13 saati geçtiğini belirten Karaman, “Bütün arkadaşlar da zaten çalışıyor. Bundan dolayı herkes bir fedakarlık yaptı. Gece geç saatlere kadar çalıştık” diyor. Karaman, tiyartoseverleri Bekçi Murtaza’yı Barış İklimi oyuncularından izlemeleri gerektiğini de belirtiyor.
SIFIR BÜTÇE İLE OYUN
Oyunun yönetmeni M. Tayfur Aydın, oyunun Gazi Mahallesi’nde sahneye taşınmasının kendisi için önemli olduğunu belirtti. Sanatın sadece metropollerin bellirli yerlerinde değil, her tarafında halkla buluşması gerektiğini söyleyen Aydın, Murtaza ile ilk uzun tiyatro yönetmenliğini gerçekleştirdiğini belirtti. Bundan dolayı oyunculardan daha heyacanlı olduğunu söyleyen Aydın, 16 oyuncudan 12’sinin ilk kez tiyatro sahnesine çıktığını ifade etti. Oyuncuların hepsinin işçi olduğunu da belirten Aydın, oyuncularının çok başarılı olduğunu söyledi. Aydın, “Bekçi Murtaza’yı gelip Barış İklimi oyuncularından izlesinler, sıfır bütçe ile oyun nasıl ortaya çıkılıyor görsünler” dedi. Oyunun tiyarto festivallerine de katılacağını belirten Aydın, çağrılacakları her yerde tiyatroseverlerle buluşacağını belirtti. Aydın, herhangi bir aksilik çıkmaması durumunda 16 Şubat’ta Haldun Dormen Tiyatrosu’nda da oynunun tekrar galasının yapılacağını söyledi. Orhan Kemal’in yazdığı bir eseri tiyarto sahnesine taşımanın kendisi için anlamlı olduğun belirten Aydın, Murtaza’nın güncel bir konu olduğunu söyledi. Aydın, Bundan dolayı eser üzerinden herhangi bir oynama gereği duymadan rahatlıkla sahneye taşıdıklarını belirtti.
(İstanbul\EVRENSEL)
OYUNUN KÜNYESİ
Yönetmen: M. Tayfur Aydın
Yönetmen Yardımcısı: Bahar Özer
Müzik: Ozan Yontan
Kostüm: Bahar Yavuz
Işık: İlkay Meral
Dekor: Haydar Kaya, Süleyman Elidar, Özcan Ateş
Fotoğraf: Özlem Kal Oyuncular, Ahmet Tanış, Bahar Özer, Bahar Yavuz, Cüneyt Yılmaz, Erkan Seven, Esra Akyol, Fuat Hunulu, Gökhan Cantekin, Hazal Çağan, Murat Toprak, Nihat Karaman, Özcan Ateş, Ramazan Kaya, Seher Öztürk, Tahsin Kor, Yılmaz Cantekin.

 


info@orhankemal.org