Ana Sayfa

habersizdim.com - 27 Aralık 2009

 

"72. Koğuş" Oyun Öncesi ve Sonrası

 

 

 

72. Koğuş72. Koğuş Orhan Kemal tarafından 1952 yılında kaleme alındı. Eser 1967 yılından beri Devlet Tiyatrolarında sahnelenmektedir. Oyunun konusu, 1941 yılında bir cezaevindeki 72 numaralı koğuşta bulunan ve "adembaba" olarak nitelendirilen, yoksul, toplum tarafından dışlanmış (suçlu) insanlar arasındaki "Kaptan"ın ve çevresindekilerin umutları, umutsuzlukları, özgürlüğe olan hasretleri, aşkları ve çelişkileri, iyimserlikleri, insanlığını yitirmemeye çalışmanın kavgasını yansıtarak anlatılmaya çalışılır."Habersizdim" olarak dün gece Kemal Başar'ın yönetmenliğin de sahneye konulan oyuna gittik. Kimler yoktu ki bu oyunda, Yavuz Bingöl'den Kerem Alışık'a, Azra Akın'dan Serhat Özcan'a  kadar bir çok başarılı sanatçı rol alıyor. Oyun Sadri Alışık Tiyatrosun'da Küçük Sahne'de oynanıyor, Yavuz Bingöl'ü tiyatro sahnesinde izlemek büyük bir keyifti, sanki yılların tiyatrocusuymuş gibi harika bir oyun çıkardı. Kerem Alışık oyun sonunda babası Sadri Alışık'ın o meşhur Turist Ömer selamını verince çok duygulandık, o anda sanki biri bizim için göz yaşı dökmemizi fısıldıyordu kulağımıza. Bir an gözümüze Sadri Alışık geldi, onun bıraktığı yerden oğlunun aynı çizgide ve misyonda devam etmesi gurur vericiydi. Azra Akın ise o hanımefendiliği ve mütevazi kişiliği ile kendini tiyatro sahnesinde de hayran bıraktırdı, oyunculuğu güzeldi, tiyatro da devam ederse eminiz bir yerlere mutlaka gelecektir. Oyunda bizi etkileyen bir başka unsurda ülkemizin hangi şartlardan bu günlere geldiği konusuydu. O kötü yaşam koşullarından bu güne kadar neler yaşanmamıştı ki memleketimizde. Oyun insanlığın bir kez daha ne denli önemli olduğunu sonunda bize hatırlattı. Seyirciler ustaları ayakta alkışlarken, bir yandan da maneviyatlarını okşayan mesajları düşünmeye başladı bile. Eminim sizde oyuna gittiğinizde hayatınınzda bir şeylerin değişmiş olduğunu göreceksiniz. 72. Koğuş'u izlemek büyük bir ayrıcalıktır...


Oyundan sonra "Habersizdim" olarak sizler için değerli oyuncularla söyleşiler yaptık. Şimdi onlara bir göz atalım isterseniz.


Bu gün bütün Türkiye açıkhava 72. Koğuş olmuş durumda.

İlk olarak Serhat Özcan'ın yanına gittik. Orhan Kemal'in eserinde oynamanın nasıl bir tecrübe olduğunu sorduk.

Serhat ÖzcanUsta tiyatrocu Serhat Özcan; Beni asıl çeken taraf Orhan Kemal'in eseri olması. Ben konservatuar dönemimde 72. Koğuş'u okumuştum, aslında bu güne gider mi gitmez mi diye düşündüm önce, fakat okuyunca baktım ki aslında değişen hiç bir şey yok. Bu gün bütün Türkiye açıkhava 72. Koğuş olmuş durumda. Artık herkes o oyunda ki adem baba durumunda. Bir başka kabul etmemde ki sebep ise oynadığım rol. Rolüm çok güzel, yani dişi bir rol, dişi rol deriz biz ona tiyatro dilinde yani oyuncuya imkan veren rol. Yönetmen Kemal Başar'da arkadaşım zaten, konservatuar'da beraber okuduk.

Habersizdim: Kemal Başar'la çalışmak güzel mi?

Serhat Özcan: Güzel tabi, neticede ortak eğitimlerden geçmişiz ve ortak bir dünya görüşünde buluşmuşuz ve çalışmakta benim için keyifli oldu.


Serhat Özcan'dan sonra oyuna yeni dahil olacak olan, Acı Hayat dizisinde oynadığı Numan karakteri ile tanınan bir başka usta tiyatrocu Hüseyin Elmalıpınar'ın yanında aldık soluğu.


Hüseyin ElmalıpınarHabersizdim: 72. Koğuş oyununa hangi rolde dahil olacaksınız.

Hüseyin Elmalıpınar: Kara Hayri adlı karakteri oynayacağım. Şu anda Can Kahraman'ın canlandırdığı rol, onun bir işi çıktığı için bu role ben dahil oldum.

Habersizdim: Peki ne zaman başlayacaksınız?

Hüseyin Elmalıpınar: Yılbaşından sonra bu karekter benimle devam edecek.

Habersizdim: Bir dönem oyununda oynamak ve Orhan Kemal'in eserinde oynamak sizin için nasıl bir duygu?

Hüseyin Elmalıpınar: Son derece gurur verici, bunu çok ciddi söylüyorum. Orhan Kemal çok çok önemli bir isim edebiyatımız ve sanat tarihimizle alakalı. Bu oyunda olmak ayrı bir keyif benim için.

Habersizdim: Kemal Başar ile çalışmak nasıl bir tercübe sizin için?

 

Hüseyin Elmalıpınar: Kemal Başar'la çalışıyor olmak, onunla tanışmak benim için bir şanstır.

 

Habersizdim: Televizyonda ve sinema da bir çok projede bulundunuz. Tiyatro sizin için nasıl bir tecrübe, hangisinde daha rahatsınız.

Hüseyin Elmalıpınar: Ben tiyatro ile başlayan bir oyuncuyum, alaylı yetiştim, Ankara Ekin tiyatrosunda yetiştim, tiyatronun yeri yadsınamaz, tabi ki önce tiyatro, çünkü tiyatro bir disiplindir ve disiplin bir oyuncunun en çok ihtiyacı olan malzemedir.

Habersizdim: Çok teşekkür ederiz.

Hüseyin Elmalıpınar: Ben teşekkür ederim.


Biz aslında tüm ekiple bir söyleşi yapmak istemiştik fakat oyun bitiminde herkes yorgun olduğu için bunu gerçekleştiremedik. Oyun sonunda Kerem Alışık bize gülümseyince hemen yanına gittik ve kısa bir sohbet ettik.


Kerem AlışıkHabersizdim: Öncelikle oyunun sonunda babanızın Turist Ömer selamını vermeniz bizi çok duygulandırdı. Bunu hep yapıyor musunuz?

Kerem Alışık: Evet her oyunda yapıyorum, 14 senedir tiyatro oynuyorum ve 14 senedir yapıyorum. Bu gurur verici benim için.

Habersizdim: Bir dönem oyununda oynamak riskli değil mi? Zor mu sizin için?

Kerem Alışık: Her oyun kendi içinde bir zorluk taşır, ama bu dönem oyunu daha zor, 40'lı yıllarda geçiyor, bir de Orhan Kemal ismini taşımak zor fakat altından kalktığımızı düşünüyorum, sizin bu ilgi ve sevginizi görmek bunu kanıtlıyor.

Habersizdim: Çok teşekkür ederiz.

Kerem Alışık: Ben size teşekkür ederim.


Ve son olarak Yavuz Bingöl'ün yanına gittik. O kadar mütevazi ve samimiydi ki bizi kırmadı. Hatta yanından ayrılırken yazarlarımızdan Çağlar Cilara kendisine kitabını hediye edince, imzalamasını istedi ve "Bunu imzala ki senin verdiğine inandıralım insanları." diyerek bizi güldürdü. Kendisine oyunla ilgili sorduğumuz soruları, samimiyetle cevapladı, bir kez daha buradan teşekkür ediyoruz.


Yavuz BingölHabersizdim: Tiyatro sizin için yeni bir tecrübe, daha önce dizilerde ve sinema filmlerinde başarıyla canlandırdığınız roller oldu. Tiyatro nasıl bir tecrübe?

Yavuz Bingöl: Sinemadan çok farklı, bu benim ilk tiyatro oyunum ve oynayınca niye bu güne kadar daha önce bunu yapmadım diye kendime çok kızdım. Tiyatro da kendimi buldum diyebilirim, gerçekten çok büyük bir heyecanla çıkıyorum sahneye her akşam, aynı teksti oynuyoruz ama yine de aynı şeyi oynamıyoruz aslında, çünkü seyirci değiştiği için hep farklı farklı performanslar sergiliyorsun bu yüzden çok önemli.

Habersizdim: Biz sizi başka tiyatro oyunlarında görebilecek miyiz?
 

Yavuz Bingöl: Bilmiyorum, 72. Koğuş gibi o standartta olursa yine de belki olabilir çünkü tiyatroyu severek yapıyorum, ileride göreceğiz.


Bütün 72. Koğuş ekibine teşekkür ediyoruz.


 


info@orhankemal.org