Ana Sayfa

Taraf Gazetesi / Pazar eki - Işık Öğütçü - 27 Eylül 2009

 

ORHAN KEMAL'İN OĞLU OLMAK…Kazakistan’ın önemli düşünürü Abay’ın sözünü daima hatırlarım, “Babanın oğlu olma, insanlığın oğlu ol!”
Orhan Kemal’in oğlu mu olmak, yoksa insanlığın oğlu mu olmak gerekir? Sanıyorum, Orhan Kemal’in oğlu olmak bu iki kavramı da içinde barındırmak demektir.

Şartların oluşması ve ailenin tüm fertlerinin kenetlenmesiyle iki bin yılında açtığım Orhan Kemal Müzesi, üstadı geleceğe taşıma düşüncesini içeriyordu. Sadece müzeye gelen konuklar onu daha iyi tanısın, sanatçısına sahip çıksınlar istiyordum. Ama bu sade düşüncem yıllar içinde beni şaşırtacak hayatımın akışını değiştirecekti. Yıllar önce baştan sona okuduğum kitaplarını yeniden okuduğumda, kendisini yeni tanımaya başlayan, keşfeden bir okuyucunun heyecanını taşıyordum. Kitap sayfalarını çevirdikçe yaşayan bir Türkiye gözlerimin önünde akıp duruyordu. Sadece yerel değil, evrensel motifleriyle her ülkenin insan öyküsünde görülen zor yaşam koşullarında verilen mücadeleyi, direnişi, hayalleri ve sevgileri görebiliyordum. Yani hepimizin yaşadığı küçük ama görkemli yaşamlar sergileniyordu onun satırlarında. Tüm insanların umutları vardı.Ulaşıp ulaşamayacakları meçhul umutlarına ve zor şartlardaki şaşırtıcı iyimserliklerine tanıklık ettim. Aç kaldıklarında onlarla birlikte tüm dünyaya haykırdım, “Ey açlık! Seni midemde, iliklerimde, kanımın yuvarlarında duydum. Ve sen, benim iyi, benim şefik ve rahim olan soyum, insan soyu, sen ebedi tokluğu fethedeceksin!”

Bugüne geldiğimizde yani dokuz yıl sonra onun 95. yaşında, üstadın gelecek kuşaklarca tanınması, okunması ve unutulmamasının ötesine geçerek onun düşüncelerinin herkes tarafından benimsenmesini, insan sevgisinden ders alınmasının bizleri zenginleştireceği inancındayım.

Hiçbir şey yapmadan sadece akıl verenlerin bol olduğu bir ortamda, bir sanatçının geleceğe taşınmasının boş bir uğraş olarak niteleyenlere en iyi cevabı, Orhan Kemal’in Arkadaş Islıkları vermektedir, “ Gerçek olan öğrenmektir. Nereden, nasıl öğrenirsen öğren.Nereden, nasıl öğrendiğin, diploman, hatta neler bildiğin de önemli değil.Ne yaptığın önemlidir.”

Ne yaptığımı bilerek, sadece babamın oğlu olarak değil, insanlığın oğlu olarak çabalamak, değer bilmek beni her geçen gün üstadın insan sevgisine daha da yaklaştırıyor.


info@orhankemal.org