Ana Sayfa

Aydınlık - Işık Öğütçü / Seza Özdemir - 13 Eylül 2009

 

USTA YAZARIN OĞLU IŞIK ÖĞÜTÇÜ:
‘Orhan Kemal 55 yıldır var ama yeni keşfediliyor’


 

Orhan Kemal’e olan ilginin arttığı, hem kitaplarının yeni baskılarının yayımlanmasından, hem ünlü bir eserinin yeniden televizyon ekranına uyarlanmasından görülüyor. Usta yazarın oğlu Işık Öğütçü, babasının eserlerinde bugüne göndermeler yaptığına dikkat çekiyor ve ekliyor: “Çünkü o, Türk toplumunun bir aynasıdır…”


 

SEZA ÖZDEMİR

Türk edebiyatının mihenk taşlarından Orhan Kemal’in “Vukuat Var”, “Hanımın Çiftliği” ve “Kaçak” adlı romanları Ağustos ayında yeni baskılarını yaptı. İlk kez 1990 yılında, TRT tarafından dizi olarak televizyona uyarlanan “Hanımın Çiftliği” de, bugünlerde yeniden ekranlarda. Son yıllarda Orhan Kemal’e ilginin artmasını, Cihangir’deki Orhan Kemal Müzesi’nde usta kalemin oğlu Işık Öğütçü’yle konuştuk.

ORHAN KEMAL 95 YAŞINDA

Aydınlık- Orhan Kemal’in “Hanımın Çiftliği” adlı üçlemesi, ağustosta yeni baskılarını yaptı. Eserin televizyon uyarlaması da yoğun ilgi görüyor. Bu ilgiyi neye bağlıyorsunuz?

Işık Öğütçü- Babamın Çukurova yöresiyle ilgili romanlarından en önemlileri “Vukuat Var”, “Hanımın Çiftliği” ve “Kaçak”. Aslında Orhan Kemal’in bu eserleri 55 yıldır piyasada var, okunuyor fakat daha yeni yeni keşfediliyor. Orhan Kemal, aslında bugüne de göndermeler yapan pek çok eser yazmıştır. Çünkü o Türk toplumunun bir aynasıdır. Ben tabii başka bir şeyden dolayı heyecanlıyım. Bu sene babamın 95. yaşı olacak. Onu da 15 Eylül’de kutlayacağız. Bu diziyi ben Orhan Kemal’e bir saygı ifadesi olarak yorumluyorum. Tabii sadece bu değil. Bugün “72. Koğuş”u Sadri Alışık Kültür Merkezi oynayacak. Antalya Devlet Tiyatrosu, 2009-2010 sezonunda “İspinozlar”ı oynayacak. Babamın 95. yaşını böyle kutlayacağız.

YAZARLARIN TARİHSEL ROLÜ

Aydınlık- Bugün toplumcu gerçekçi yazarlarımıza ilginin gittikçe arttığını görüyoruz. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Işık Öğütçü- Toplumcu gerçekçi yazarların eserleri belli bir sorunu anlatan eserlerdir. O sorunlar arasında; işçi-işveren, köylü-toprak sahibi, topraksız köylü, tarım ürünlerinin para etmemesi, toprağın çok çabuk el değiştirip kendi vasfından başka işlerde kullanılması var. O yazarlar, bu sorunları irdeleyip tarihe not düşmüşlerdi. Bugün sosyologlar ve tarih araştırmacıları, bilimsel kitaplar kadar bu tür toplumcu gerçekçi eserlere bir referans kitap olarak başvuruyorlar. Onlar, önümüzdeki dönemler için bunların çözümlerini arıyorlar. Elimizdeki bu kitaplar çok büyük belgeler. Çok daha önceden bunların gündeme getirilmesi, okunması, geleceğe taşınması gerekiyordu.

ORHAN KEMAL VE TOPRAK MESELESİ

Aydınlık- Orhan Kemal’in romanlarındaki ana konulardan biri de toprak meselesi. Orhan Kemal’in kitapları bu açıdan bugün için ne ifade ediyor sizce?

Işık Öğütçü- O dönemde çok sayıda topraksız köylü var, sahipsiz çok toprak var ve bu toprakları sahiplenen birtakım çevreler var. Toprak, 1950’lilerde daha yeni sanayileşmeye başlayan Türkiye’de çok büyük para ediyor. Toprak bugün de para ediyor ama bu sefer rant alanı olarak para ediyor. O dönemlerde de parasız köylülerin bu mücadelesine hep tanık olduk. “Vukuat Var”, “Hanımın Çiftliği”, “Bereketli Topraklar Üzerinde”, “Kanlı Topraklar” hep bu gerçeği vurgular. Sonra “Gurbet Kuşları” olarak İstanbul’a geliyorsunuz. İstanbul’daki işçi kesiminin dünyasına girdiğiniz zaman orada da aynı sıkıntının yaşandığını görüyorsunuz. Yöneticiler, bu sorunları çözmek istiyorlarsa buralardan ders çıkarıp daha iyi çözümler üretebilirler.

 


info@orhankemal.org