Ana Sayfa

Medya Faresi - Haber - 4 Eylül 2009

 

Hanımın Çiftliği'ne özel Hürriyet gazetesi nasıl yaratıldı?


Kanal D'nin iddialı dizisi Hanımın Çiftliği daha başlamadan olay oldu. Diziye özel hazırlanan 1950'lere ait Hürriyet'in ilginç bir öyküsü var.
Hanımın Çiftliği "cover"ından merak edilen cevaplar...

Kanal D'de ilk bölümü dün gece yayınlanan yılın dizisi "Hanımın Çiftliği"nin, iletişim çalışmaları çerçevesinde hazırlanan Hanımın Çiftliği'ne özel Hürriyet Gazetesi çalışması her kesimin dikkatini çekti, çok ilgi gördü. Peki, bu büyük beğeni toplayan çalışma nasıl ortaya çıktı? Sizler için araştırdık ve merak ettiğiniz birçok sorunun cevabına ulaştık.

Kanal D Kurumsal İletişim Direktörü Özlem Asmaz'ın verdiği bilgiye göre; dizi ile ilgili özel ve farklı bir iletişim çalışması yapmak için Orhan Kemal'in bu unutulmaz eserinden uyarlanan dizi senaryosu detaylı olarak incelendi, hikaye 1950 yılının Adana'sında geçiyordu. Orhan Kemal romanınını o günün siyasi koşullarına geniş yer veriyordu.

İşte bu noktada "Hanımın Çiftliği" dizisi ile o yılın Hürriyet Gazetesi'nin yolları da kesişmiş oldu. Hemen yola koyulup, Hürriyet Gazetesi'nin kapısı çalındı ve gazetenin arşivinde 1950'li yılların önemli olaylarını içeren haberler tarandı. Dönemin haberleri ile senaryo karşılaştırıldı ve senaryodan da çeşitli haberler hazırlandı. Haberlerde zamanın diline sadık kalındı.

Sonuçta iki sayfalık Hanımın Çiftliği'ne özel bir Hürriyet Gazetesi yaratıldı. Sonra o dönemde gazetelere verilen ilanlar bir bir incelendi. Bu ilanlar dizide geçen mekanlara ve karakterlere uyarlandı, Gazetedeki, dizide sık sık karşımıza çıkan Giritli Meyhanesi'nin ilanı ve gene dizide dönemin en ünlü Terzisi Madam Emma'nın ilanı o yıllara ait ilanlardan esinlenerek hazırlandı. Ancak burada özellikle, Hürriyet Gazetesi'nin o yıllardaki aslına sadık kalınması hususuna dikkat edildi.

Gazetenin ne logosu, ne mizanpajı ne de yazı karakteri değiştirildi. Gene bu sebeple, gazete siyah beyaz olarak basıldı. Hanımın Çiftliği özel Hürriyet Gazetesi'nin iç sayfalarında ise dizinin genel hikayesi, karakter analizleri ve posteri yer aldı.
 


info@orhankemal.org