Ana Sayfa

haniminciftligi.gen.tr - 19 Agustos 2009

 

Yıldızlar ‘Hanımın Çiftliği’nde buluştu !

Yıldızlar ‘Hanımın Çiftliği’nde buluştu !
Tarih:19 Ağustos 2009
Orhan Kemal’in ‘Hanımın Çiftliği’ adlı romanı bir kez daha dizi oluyor. Özgü Namal ve Mehmet Aslantuğ dizinin başrolünde
Mehmet Aslantuğ ve Özgü Namal’ın başrollerini paylaşacağı, Caner Cindoruk, Hakan Doyar, Ali Düşenkalkar, Ebru Özkan, ve Necip Memili gibi isimlerin yer alacağı ‘Hanım’ın Çiftliği’ dizisi, Adana’da çekilecek. Bazı haberlerde kullanılan ‘1990 yılında TRT’de yayınlanan dizinin tekrarı’ ifadesine katılmadığını belirten Yapımcı Faruk Turgut ‘Cesaret edilmesi zor bir işe giriştik. Tamamen kitaba, hatta kitaplara bağlı kaldık’ diye konuştu.

ASLANTUĞ BİZİ ÇOK UĞRAŞTIRDI

Çiftlik Ağası Muzaffer Bey karakteri için dört yıldır ekranlardan uzak duran Mehmet Aslantuğ’u ikna etmenin 1,5 yıl sürdüğünü belirten Turgut, ‘Bu karakter için Aslantuğ’dan iyisi olamazdı. Yaptığımız onca çalışma, kurduğumuz onca setin ardından uygun karakterleri bulmak gerekiyordu’ dedi.

ESKİNİN TEKRARI DEĞİL

TRT’de 6 bölüm olarak yayınlanan dizinin kitaba bağlı olmadan yapıldığını, kitapta 1950’ler anlatılırken dizide 1970’lerin canlandırıldığını belirten Turgut, sözlerine şöyle devam etti: ‘O yıllarda TRT bile olsa böyle büyük bir çalışmayı zaten yapamazdı. Diziye devam kararı alırsak Orhan Kemal’in bu üç romanının anlatacağı çok şey var.’

İlk ‘Hanımın Çiftliği’ dizisinde Erol Taş, İlknur Bozkurt, Fikret Hakan, Bulut Aras, Meral Orhonsay ve Gülben Ergen rol almışlardı.

Kategori: Hanımın Çiftliği
0
Hanımın Çiftliği’ne 800 dönem kostümü
Tarih:19 Ağustos 2009
Başrollerini Özgü Namal ve Mehmet Aslantuğ’un paylaştığı ‘Hanımın Çiftliği, 1950′li yılları günümüze taşıyacak

Başrollerini Özgü Namal ve Mehmet Aslantuğ’un paylaştığı ‘Hanımın Çiftliği, 1950′li yılları günümüze taşıyacak.

Yeni sezonda Kanal D ekranlarında yayınlanacak olan ve başrollerinde Özgü Namal ile Mehmet Aslantuğ’un oynayacağı ‘Hanımın Çiftliği’ dizisi için 800 dönem kostümü dikildi. Senaryosunu Zülküf Yücel’in kaleme aldığı dizide, Aslantuğ, Muzaffer isimli feodal bir çiftlik ağasını, Namal ise Güllü isimli ırgat başının kızını canlandırıyor.

ÇİFTLİK, 600 BİN DOLARA KURULDU

1950′li yılları günümüze taşıyacak olan dizi için Gold Film, 600 bin dolar harcayarak büyük bir çiftlik inşa ettirdi. Dizinin kostümleri ve aksesuvarları için ise Atilla Türkantoz tarafından 50′li yıllarla ilgili geniş bir araştırma yapıldı. Yapılan araştırmanın ardından terzilere 800 adet kıyafet diktirildi. Dizide figüranlık yapan Adana halkı da dönem kostümleriyle kamera karşısına geçiyor.

Kategori: Hanımın Çiftliği
0
Dizinin Çekimlerine Yenice’de Başlandı
Tarih:19 Ağustos 2009
Türk Edebiyat dünyasının önemli yazarlarından Orhan Kemal’in ünlü romanı ”Hanımın Çiftliği” ikinci kez, ancak bu kez romanın doğduğu yer olan Adana’da ve Tarsus’un Yenice Beldesinde dizi film olarak çekilmeye başlandı.

Türk Edebiyat dünyasının önemli yazarlarından Orhan Kemal’in ünlü romanı “Hanımın Çiftliği” ikinci kez, ancak bu kez romanın doğduğu yer olan Adana’da ve Tarsus’un Yenice Beldesinde dizi film olarak çekilmeye başlandı.

Mehmet Aslantuğ ve Özgü Namal’ın başrollerini paylaştığı, Caner Cindoruk, Hakan Doyar, Ali Düşenkalkar, Ebru Özkan ve Necip Memili gibi isimlerin yer aldığı ‘Hanım’ın Çiftliği’ dizisi, Adana’da ve Tarsus’un Yenice beldesinde çekilmeye başlandı. Bazı haberlerde kullanılan ‘1990 yılında TRT’de yayınlanan dizinin tekrarı’ ifadesine katılmadığını belirten Yapımcı Faruk Turgut ‘Cesaret edilmesi zor bir işe giriştik. Tamamen kitaba, hatta kitaplara bağlı kaldık’ tahminen 2 yıl sürecek olan dizi eylül ayında KANAL D’de yayına başlayacak, diye konuştu.

20 Yıl Önce TRT’de yayınlanan dizi, şimdi Adana’nın Karataş İlçesi ve Mersin İli Tarsus İlçesine Bağlı Yenice Beldesinde çekilmeye başlandı, Yenice Beldesi Fatih Mahallesi Cumhuriyet Caddesi sinema seti oluşturdular, Ayrıca Yenice’li Gençlerinde figüran olarak katıldığı diziye halk tarafından ilgi çoktu, bu gün çekilen bölümde Hakan Boyav, Can Kolukısa, Ali Düşenkalkar ve Caner Cindoruk’un katılımları ile çekilmeye başladı.

Çekimler esnasında Yenice halkı ilgi ile çekimleri izlerken Filmin Yönetmeni Faruk TURGUT herkese hoşgörüsünden ve ilgisinden dolayı teşekkür ediyorum çok iddialı olacak ve cesaret isteyen bir işe girdik” diyerek Yenice halkına da gösterdikleri duyarlılıktan ve yardımlarından dolayı teşekkür etti.

Kategori: Hanımın Çiftliği
0
‘Hayalet kent’ dizi çekimine yaradı
Tarih:19 Ağustos 2009
KAVURUCU yaz sıcaklarından kurtulmak isteyenlerin hafta sonu yayla veya sahil yörelerine gitmesiyle ‘hayalet kent’e dönen andıran Adana’da, cadde ve sokakların boşalması Kanal D’de yayınlanacak ‘Hanımın Çiftliği’ dizisinin çekimlerine yaradı. Boş caddede 1950′lerin Adana’sı canlandırıldı.

Adanalı ünlü yazar Orhan Kemal’in aynı adlı romanından uyarlanan Hanımın Çiftliği dizisinin yapımcıları, tarihi Büyüksaat Kulesi’nin de bulunduğu Ali Münif Yeğenağa Caddesi’ni dizi setine dönüştürdü. Her gün binlerce taşıt ve yayanın ulaşım sağladığı, Adana’nın kent kültürünü yansıtan tarihi binaların yoğun olduğu Sarıyakup ve Karasoku mahalleleri, 1950′li yılların atmosferine büründü. Yönetmen Faruk Teber’in çektiği dizide, kadraja Büyüksaat Kulesi’nin siluetinde faytonlar, günümüzde antika sayılan dönemin otomobilleri, seyyar kebapçılar, aşlamacılar, rengarenk elbiseli şık hanımlar, fötr şapkalı takım elbiseli bıçkın erkekler yansıdı.

1950′li yıllarda ağalık sorunu, sınıfsal çelişkiler ile paranın değiştirdiği hayatların anlatıldığı ve başrollerini Özgü Namal ve Mehmet Aslantuğ’un oynadığı dizide, hafta sonu çekimlerinde 300′e yakın figüran görev aldı. Gold Film’in yapımı olan dizinin oyuncu kadrosunda Caner Cindoruk, Necip Memili, Hakan Boyar, Mehmet Çevik, Güzin Çorağan, İmer Özgün, Can Kolukısa ve Haki Biçici de görev alıyor.

Kategori: Hanımın Çiftliği
0
Hanımın Çiftliği Genel Hikaye
Tarih:19 Ağustos 2009
1950 senesinin Adana’sı.. Bölgenin güçlü ve zengin toprak ağası Muzaffer Bey’in (Mehmet Aslantuğ) çırçır fabrikasında işçi olarak çalışan Güllü (Özgü Namal), aynı fabrikada makinacılık yapan Kemal’i (Caner Cindoruk) sevmektedir. Ne var ki Güllü’nün babası Cemşir (Mehmet Çevik), onu da diğer kızları gibi paralı birine satmanın hayali içindedir.
Muzaffer Bey’in yeğeni Zaloğlu lakaplı Ramazan (Necip Memili) Güllü’ye uzun zamandan beri göz koymuştur. Cemşir, akıl danesi Berber Reşit’in de (Hakan Boyav) kışkırtmasıyla, Güllü’yü Zaloğlu’na vermeyi kafasına koyar.
Cemşir’in planlarından habersiz olan Güllü ve Kemal ise, bir kaç ay sonra evlenmeyi düşünmekte ve şimdiden kiraladıkları boş evin içinde, gelecek güzel günlerin hayallerini kurmaktadırlar.
Ancak altı aylık bir Avrupa seyahatinden dönen Muzaffer Bey, Güllü’yü tesadüfen fabrikasında görünce, Güllü’nün kaderi hiç kimsenin tahmin edemeyeceği biçimde değişecektir..

Kategori: Hanımın Çiftliği
Hanımın Çiftliği

Hanımın Çiftliği
Orhan Kemal'in Vukuat Var ve Hanımın çiftliği romanlarından uyarlanan Hanımın çiftliği dizisi çok yakında Kanal D ekranlarında olacak!


info@orhankemal.org