Ana Sayfa

Yoncagibi.blogspot.com - 2 Haziran 2009

 

38.Orhan Kemal Roman Ödülü38. Orhan Kemal Roman Ödülü "Son Ada " romanıyla Zülfü Livaneli'nin oldu. Orhan Kemal Kültür Merkezi'nde yapılan ödül törenine yazar Yaşar Kemal, yazar İnci Aral, tiyatro sanatçısı Müjdat Gezen, belgesel yapımcısı Nebil Özgentürk, Orhan Kemal'in oğlulları Işık ve Nazım Öğütçü ile birçok davetli katıldı. İnci Aral, Tahsin Yücel, Kemali Öğütçü, Refik Durbaş, Özdemir İnce, Osman Şahin ve Semih Gümüşçü'den oluşan seçici kurul tarafından ödüle layık görülen Livaneli'nin ödül aldığı törende Orhan Kemal Kütüphanesi Müdürü Ayten Şan bir konuşma yaptı. Şan, roman ödülünün Zülfü Livaneli'ne veriliş nedeninin Livaneli'nin toplumsal sorunları , fantastik bir değer olarak yansıtması olduğunu kaydetti. Şan, " Orhan Kemal ve Zülfü Livaneli her ikisi de aydın olmanın bedelini ödeyen, çilesini çeken, yaşam savaşını emekleriyle kazanan iki büyük değer iki büyük sanatçı" dedi...OĞULLARI IŞIK VE NAZIM DA ORADAYDI
Orhan Kemal'in oğlu Işık Öğütçü ise Livaneli'yi kutladı ve "Orhan Kemal'in insan sevgisi ve umudu daima sizinle olsun " dedi. Kemal'in diğer oğlu Nazım Öğütçü ise 2006 yılında annelerini kaybettiklerini, 1970'de babalarını kaybettiklerini, 1963'te de Nazım Hikmet'i kaybettiklerini dile getirdi. Nazım Hikmet'in değerli bir insan olduğunu kaydeden Nazım Öğütçü, Orhan Kemal'in de Nazım Hikmet kadar değerli bir yazar olduğunu ifade etti....GEZEN: " RESSAM KENAN EVREN BİZE HEP REPERTUAR ŞANSI VERDİ"
Orhan Kemal ile ilgili olarak bir konuşma yapan belgesel yapımcısı Nebil Özgentürk ise Orhan Kemal'in 19 yaşında Nazım Hikmet'i okuduğu için, cezaevine gönderildiğini belirtti. Özgentürk, konuşmasına " Yazarken, bestelerken, yazarına , aydınına, romancısına acı çektiren ülkenin çocuklarına merhaba diyorum " diyerek başladı. Özgentürk, " Dev Yaşar Kemal ile onunla ağabey kardeş olmak çok güzel birşey. Orhan Kemal adına verilen bir ödül töreninde olmak çok güzel birşey " diye konuştu.

Özgentürk'ten sonra konuşan tiyatro sanatçıcı Müjdat Gezen ise konuşmasında Orhan Kemal ile tanışmasını anlattı. Kemal ile ilgili bir anısını da anlatan Gezen, 12 Eylül döneminin isimlerinden Kenan Evren'den bahsetmeden geçmedi. 12 Eylül döneminde kendisinin de cezaevine girdiğini kaydeden Gezen, Evren'e bir gönderme yaptı. Kenan Evren'in bir yetimhaneye gittiğini ve oradaki çocuklardan birine "En çok anneni mi babanı mı seversin ? " diye sorduğunu anlatan Gezen, " Evren çocuğa orada sorulacak en son soruyu sordu " diyerek, törene katılanları kahkahaya boğdu. Gezen, "Ben Kenan Evren'i hep sevdim. Onun ressam yanı unutulmazdı. Ressam Kenan Evren bize hep repertuar şansı verdi " dedi...YAŞAR KEMAL: " ORHAN KEMAL ANLAŞILDIĞI ZAMAN TÜRKİYE TÜRKİYE OLUR "
Daha sonra kürsüye gelerek bir konuşma yapan yazar Yaşar Kemal ise, Orhan Kemal için konuşmanın çok zor olduğunu kaydetti. Kemal, " Bugün bile Orhan Kemal için bir kitap yok. Bir tek kitabı çıkmış Fransa'da. Niye bu kadar fakiriz biz ? Türkiye düşünce fakiridir. Allah bunun hiçbir milletin başına vermesin. Çok hassas adamdı Orhan Kemal " diye konuştu. Yaşar Kemal , Orhan Kemal'in 'Murtaza' adlı romanının bir İspanyol, bir Alman romanı olması durumunda 'Don Kişot' eseri kadar ünlü olabileceğini belirtti.

Kemal, "Orhan Kemal'in değeri anlaşılamadı. Şikayetim var benim. Orhan Kemal anlaşıldığı zaman Türkiye, Türkiye olur. Türkiye Türkiye değil " dedi. Ardından Orhan Kemal roman ödülünü Zülfü Livaneli'ne takdim eden Yaşar Kemal Başbakan'a da bir gönderme yaptı. Türkiye Cumhuriyetinin senelerce yazarlarını sanatçısını öldürmediğini ama aç bıraktığını kaydeden Kemal, o dönemin daha kötyü olduğunu belirtti. Kemal, " Geçenlerde Başbakan Nazizim diyordu. Daha kötüydü. Bunlar demokratız diye Türk halkını ve dünyayı kandırıyorlar " dedi....LİVANELİ: " EDEBİYAT BİR ŞİFADIR; EDEBİYAT BİR TEDAVİDİR "
' Son Ada ' romanıyla Orhan Kemal roman ödülünün sahibi olan Zülfü Livaneli ise, yazarlığın bir usta - çırak ilişkisi olduğunu vurgulayarak, kendi kuşağının çok şanslı olduğunu belirtti. Livaneli, "Biz çok büyük okullarda okuduk. Nazım Hikmet'in, Sait Faik'in okullarında " şeklinde konuştu. Orhan Kemal'in bir yazı sırrı olduğunu söyleyen Livaneli, " Orhan Kemal bir türkü söyler gibi kolaylıkla yazan duygusunu uyandıran yazarlardan bir tanesiydi " ifadesini kullandı. Livaneli önemli bir ameliyat geçirdikten sonra kendisini arayan Işık Öğütçü'den aldığı bu ödül haberiyle hemen iyileştiğini söyledi ve ekledi: " Edebiyat bir şifadır, edebiyat bir tedavidir..."


info@orhankemal.org