Ana Sayfa

sakabilmemneyi.blogspot.com - 22 Ocak 2009

 

 

Ekşi sözlüge koydugum Orhan kemal ile alakalı yazıyı buradada paylaşmak istedim..gurbet kuşları adlı romanını okurken yakaladıgım ufak bir ayrıntı içerdigi için, bana göre hoş bir yazıdır.
orhan kemal' in neden anadolunun büyük abilerinden biri oldugunu ortaya koyar.

yalnız Çukurova insanını degil, tüm Anadolu halkını romanlarında en iyi etüt eden hocalardan biri. Üstatlardan biri. Yaşadıgını nakış gibi, bir yaglı tablo gibi önümüze koyan, türk edebiyat tarihinin en nitlikli söz üstatlarından biri.
Neden mi bu kadar büyük bir üstat? Karakterlerini olabildigince detaylı ve dikkatli yarattıgı için. Benim saygım gurbet kuşlarını okuduktan sonra daha da arttı. Okuma tutkumda. İyi ki yazmış, iyi ki başından o olaylar geçmiş diye kaç kere kendi kendime söylenir buldum kendimi kitaplarında dehşet ayrıntılar yakalarken.

Gurbet kuşları :

Suvaslu ( Sivaslı ) Mehmet rüya görür:

Zebani : bacın ümmü yunarken bakmadın mı?
Mehmet : gözüm kaydı! Vallaha gözüm kaydı!
Zebani : kaydı maydı! Baktın ya! Gordün ya!
Mehmet : vallaha billaha bilemedim. Ben İstanbul’ a geldiydim, bura nire? Yattıydım, sabahınan Bekir usta beni işs götürecekti. Dimek ben öldüm? Vay başıma gelenler.

İşte bu kısacık konuşma. Rüyasında romanın asıl kahramanının gördügü bir zebani ile diyalogları. İşte Orhan kemali, Orhan kemal yapan en önemli güç. Zebaninin öz Türkçe degil de suvaslu mehmedin şivesi ile konuşması. Bu ayrıntının akla getirilmesi. Karakterle beraber okuyuca yansıtılması. Romanın geneline yayılan karakter tahlilinin tavana vurması. Karakteri ile beraber romanın içinde yer alıp, karakterin yalnız bırakılmaması. Rüyasında bile. İşte Orhan kemal bu!

Ölümünün 39. Yılında saygıyla. Ardından gelenlerin senin ayrıntıya olan güçlü destegini takip etmesi dilegiyle.

info@orhankemal.org