Ana Sayfa

kutuphaneninkertenkelesi.blogspot.com - Yusuf ÖZBAKIR - 21 Nisan 2009

 

Küçük Adamın Romanı Dizisi

 

Kelepir kitaplara olan düşkünlüğüm bir gün beni Orhan Kemal'le tanıştırdı. Bir gazete bayisinin raflarında tozlara yenik düşmekte iken 3 kuruşa aldığım Avare Yıllar adlı bu dizinin ikinci kitabı ile başladım Orhan Kemal okumaya. Önce kitabın arka kapağındaki tanıtımı okudum. İlk cümle; "'Avare Yıllar', Orhan Kemal'in 'Baba Evi' ile başlayıp 'Cemile' ile tamamlanan "Küçük Adam'ın Romanı" dizisinin ikinci kitabı." şeklinde idi. Bunun üzerine daha Avare Yıllar'ı okumadan diğer kitapları almaya karar kıldım ve başladım okumya.

Kitabın girişinde Orhan Kemal'in hayatı anlatılıyor. bu girişten sonra okumaya başladığınız her satır sizi Orhan Kemal gerçeği ile yüzyüze getiriyor. Her satır gerçek bir abide gibi duruyor. Çok yalın ve belkide basit bir kurgu gibi görünen bu romanın alt metinlerinde gerçek bir hayat gizli ve bu sizi büyülüyor. Sayfalar ilerledikçe aklınıza serinin diğer kitapları geliyor ve elinizi çabuk tutup kitapçıya gitmek istiyorsunuz.

Avare Yıllar Orhan Kemal gençlik yıllarını anlatıyor. Okuyabilmek, meslek sahibi olmak , para kazanmak , arkadaş ortamının çekiciliği ve hayatla mücadele etmek nasıl bir uğraştır gözlerinizin önüne seriliyor. Kitapta Cumhuriyet'in ilk yıllarının toplumsal yaşamına ışık tutan bir anlatım var. Aile yaşantıları, sokak hayatı, mahalle kültürü adına günümüzle rahatlıkla karşılaştıma yapabilirsiniz.
Romanı bitirdikten sonra ilk fırsatta seriyi tamamladım. Şimdi kitaplığımda yan yana duran bu üç kitap herşeyin insanlar için olduğunun, her devrin zorluklarının her insan için farklı olduğunun bir göstergesi. Sizi sarsacak bir anlatım beklemeyin bu kitaplardan günlük konuşma dilinden çokta farksız olmayan, her yaştan insanın okuyabileceği ama yaşına göre algılamalar yapabileceği bir dönem hikayesinin parçaları sizi ne kadar etkilerse o kadar sarsıcı.

İlk kitap Baba Evi çoçukluk yıllarının, sürgün edilen bir babanın arkasından süregelen hayatın, kardeşler arası anlaşmazlıkların, babaların kokulan duruşlarının ve gençliğe adım atışın hikayesi.
Üçüncü kitap Cemile ise tek bir cümle ile bir aşkın anatomisi denilebilecek bir kitap.

Bu kitaplardan yanlızca birini okursanız hiçbir anlam ifade etmez sırası ile herbirini okumalı ve Orhan Kemal vasıtası ile çoçukluğumuzu, gençliğimizi, kavgalarımızı, hayat kavgamızı ve aşklarımızı hatırlamalıyız.
Link: http://www.kitapyurdu.com/kitap/default.asp?id=89773&sa=39516025
http://www.kitapyurdu.com/kitap/default.asp?id=89774
http://www.kitapyurdu.com/kitap/default.asp?id=83887&sa=39516018
Not: Orhan Kemal'in 3 kitabını okudum ve aslında 3'ü bir kitap bu yüzden bu şekilde toplu bir anlatım yapmak istedim. Kitapların ayrıntıları verdiğim linklerde yer alıyor.
İncelemeyi Yazan: Yusuf ÖZBAKIR


info@orhankemal.org