Ana Sayfa

BizimAntalya.com - Kültür - Sanat - 22 Ocak 2009

 

Bekçi Murtaza'ya Gala

 


Büyükşehir Belediye Tiyatrosu’nun yeni oyunu Bekçi Murtaza’nın galası AKM’de yapıldı
Büyükşehir Belediye Tiyatrosu’nun (ABT) yeni oyunu Bekçi Murtaza’nın galası AKM’de yapıldı. Orhan Kemal’in eserini başarıyla sahneye taşıyan ABT oyuncuları izleyenlerden büyük alkış aldı.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Tiyatrosu, Orhan Kemal’in eseri ‘Bekçi Murtaza’ adlı yeni oyunun galasında seyircisiyle buluştu. Abdullah Sürekli’nin Yönettiği Bekçi Murtaza’nın galasına, Muratpaşa İlçe Kaymakamı Fatih Kocabaş, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Süreyya Köleoğlu ve çok sayıda davetli katıldı. Galada konuşan Genel Sekreter Yardımcısı Süreyya Köleoğlu, ABT’nin her sezona yeni bir heyecanla hazırlandığını, Antalya’nın kültür ve sanat alanında gelişmesi için önemli bir hizmet gerçekleştirdiğini vurguladı. Kentlilik bilincinin yaygınlaşmasında kültürel etkinliklerin ve sanatın önemine değinen Köleoğlu, ABT’nin bu yıl 26’cı yılını kutladığını hatırlatarak, ”ABT 2008 yılında 7 oyun sahneledi ve 30 bin izleyiciyle buluştu. Bu yıl yeni bir oyun Bekçi Murtaza ile bizlerle buluşacaklar. Bekçi Murtaza’nın sahnelenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Gençler görev aldı
Yaklaşık iki saat süren ve iki bölüm halinde sahnelenen oyun izleyicilere keyifli dakikalar yaşattı. Davetlilerin ayakta alkışladığı oyunun sonunda, emek veren tüm ABT ekibi sahneye çıkarak seyircisini selamladı. ABT Genel Sanat Yönetmeni Abdullah Sürekli, Bekçi Murtaza adlı oyunda yeni yüzlere ve genç yeteneklere yer verdiklerini belirterek “ ABT oyunlarında hep alışık olduğumuz yüzlerle oyunlar çıkardık. Bu kez farklı bir çalışma yaptık. Bekçi Murtaza’da başrol dahil, bütün rolleri gençlere verdik. Hepsi rollerinin hakkını fazlasıyla verdi. Bu durum tiyatronun geleceği adına bizlere büyük umutlar verdi. Oyunun dekoru da karikatürle süslendi. Gırgır yorumlarla adeta gırgırı yaşattık. Başta Başkanımız Menderes Türel olmak üzere bize inanan güvenen herkese teşekkür ediyorum” dedi. Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Süreyya Köleoğlu, daha sonra Tiyatro Şube Müdürü Seyfi Albayrak, Yönetmen Abdullah Sürekli ve oyunda emeği geçen tüm ekip ve oyunculara çiçek takdim etti.

Oyunun konusu
Orhan Kemal’in mahalle bekçisi Murtaza’sı, devletten çok devletçi, kraldan çok kralcı bir zihniyetin, önce en değer verdiklerini, sonra da kendi kendini yok eden trajikomik bir karakteridir. Karakterdir, çünkü oyunun en gerçek kişisidir. Duyguları, heyecanları, hırsları, cesaretsizliğiyle her zaman hayatımızdan biridir, ama asla varlığı fark edilmeyecek kadar saydamdır da. Kurallar, yasaklar, onun hayatının çizgisini belirler, o kadar benimsemiştir ki kendi benliğinin bile önüne geçer çoğu zaman. Toplum arasındaki sınıf farkından dolayı ezilen, alay edilen, görmezden gelinen bir yandan kendi kızının bile ölümüne sebep olacak kadar görevine sadık bir karakter olarak izleyiciyle buluşuyor. Bekçi Murtaza sahne dekoruyla da ilgi çekiyor. Oğuz Aral’ın öğrencisi gırgır dergisinin emekçilerinden İllüstratör Süleyman Gök’ün çizgileriyle sahne dekoru adeta bir gırgır dergisi havasını izleyicilere yaşatıyor.


BEKÇİ MURTAZA

Yazan :Orhan Kemal
Yöneten :Abdullah Sürekli
Asiatanlar :Esra Tüzün- Zeynep Çalışkan -Derya Ünlü – Ezgi Albayrak
Bekçi Murtaza :A.Mete Orhan
Nuh : Recep Kamiloğlu
1.Sarhoş :Seyfi Satmaz
2.Sarhoş :Erdal Gürcan
Doğulu Bekçi :Abdullah Sürekli
Gecekondulu Kadın:Özlem Davutoğlu
Gecekondulu Adam:Gökhan Avkıran
Makara :Hasibe Özgür
Komiser :Erdal Gürcan
Fen Müdürü :Gökhan Avkıran
Akile Hala :Özlem Davutoğlu
Cemile :Ezgi Albayrak
Firdevs :Derya Ünlü
İşçi :Özge Özgür
Garson :Cengiz Kaya
Kahveci :Erdal Gürcan
Kol Ağası Hasan :Mehmet Özgür
Bekir(Yeni Bekçi) :Kenan Ögrünç
Zengin Kedi :Özge Özgür
Fakir Kediler :Derya Ünlü
Özgür Demirtaş
Zengin Mahalleli :Gizem Karasu
Sinem Ekizler
Kenan Ögrünç


 


info@orhankemal.org