Ana Sayfa

Sabah Gazetesi - 18 Ağustos 2008 - Mustafa Kızıl

 

'Gurbet Kuşları' efsanesi atv'de yeniden doğacak!
 

'Gurbet Kuşları' efsanesi atv'de yeniden doğacak!

Bohçalarını toplayıp, 'küçük mutluluklarla yetindikleri küçük şehirlerinden' yollara düşen ve İstanbul'un baş döndüren yaşantısında kendilerine yer arayan 'Gurbet Kuşları'nın aşk, keder, mücadele ve tutku dolu hikayesi; izleyiciyi ekran başına kilitleyecek.

'Gurbet Kuşları' efsanesi atv'de yeniden doğacak!

MUSTAFA KIZIL MAGAZİN

Orhan Kemal'in aynı adlı romanından yıllar önce sinemaya da uyarlanan 'Gurbet Kuşları', yakında 'bir televizyon klasiği' haline dönüşecek! atv'de yayınlanacak diziyi Yusuf Kurçenli yönetecek..

Yeni yayın dönemine birbirinden bomba projelerle hazırlanan atv; Orhan Kemal'in unutulmaz eseri 'Gurbet Kuşları'nı izleyicisiyle buluşturacak. Başrollerinde Rutkay Aziz, Miraç Eronat, Gökhan Mumcu, Ayfer Dönmez, Aytaç Arman ve Kerem Corogil'in oynayacağı 'Gurbet Kuşları'nın çekimleri önümüzdeki günlerde Tirilye'de başlayacak.

BAĞIMLILIK YAPACAK
Yaklaşık bir yıldır senaryo çalışmaları süren ve üç ay önce prodüksiyonuna başlanan dizinin yönetmenliğini ise; 'Gramafon Avrat', 'Karartma Geceleri', 'Gönderilmemiş Mektuplar' gibi önemli filmlere imza atan ünlü yönetmen Yusuf Kurçenli üstlenecek. Dizide; geçmişinde sendikal çalışmalar olan ve ailesiyle beraber göç ettikten sonra hayat mücadelesine giren bir oto tamircisini canlandırmaya hazırlanan Rutkay Aziz, "Hepimiz Orhan Kemal'in 'Gurbet Kuşları' hikayesinde olmaktan dolayı gururluyuz" dedi. Oldukça heyecanlı olduklarını söyleyen usta oyuncu şu bilgileri verdi:

AĞIR BİR SORUMLULUK
"Biz ve senaristler öylesine bir heyecan içerisindeyiz ki, anlatamam. Sonucunda iyi bir iş çıkacağına inanıyoruz. 'Gurbet Kuşları' bugünün izleyicisine, bugünün Türkiye 'sinden somut manzaralar sunacak. Bu hikayenin çok önemli sözlerinin olduğunu, akıp giden değerlere karşı değerlerimizi korumada çok önemli işlev taşıyacağına inanıyorum." 'Gurbet Kuşları'nın izleyici çok etkileyeceğini vurgulayan Miraç Eronat ise, "Halkımız dizideki ailenin mutluluğuyla mutlu olup, onlar hüzünlendiğinde hüzünlenecek. Yani bizimle birlikte ailenin içinde yaşacaklar" dedi. Bir edebiyat klasiğinde rol almanın ağır bir yük olduğuna dikkat çeken Aytaç Arman da diziyle ilgili görüşlerini şu sözlerle ifade etti: "Çok özel bir hikayeye başladık. 'Gurbet Kuşları' romanının ve filminin bize verdiği ağır bir sorumluluk var. Bizim öykümüz Orhan Kemal'in hikayesi üzerine inşa edilmiş bir hikaye ama bütününde aynı değil. Sonuçta bu bir dizi. Ülkemizin en önemli sorunlarından biri göç. 'Gurbet Kuşları'nda da çözüm arayışı içerisinde göç eden bir aile göreceğiz. Bizim musikimizde gurbetle ilgili çok güzel şarkılar vardır. Bu hikaye de dillerde güzel bir gurbet şarkısı olacak. Daha doğrusu; tutunabilme mücadelesinin güzel bir şarkısı olacak."

MUMCU 'SELİM' OLDU

Yıllar önce Halit Refiğ'in yönettiği 'Gurbet Kuşları' filminde Cüneyt Arkın'ın oynadığı 'Selim' karakterini dizide, yakışıklı oyuncu Gökhan Mumcu canlandırıyor. Klasikleşmiş bir hikayenin günümüze uyarlanmış halinde oynayacağı için heyecanlı olduğunu da söyleyen yakışıklı oyuncu, "Böyle bir klasiğin içerisinde yer almanın bana verdiği ağır bir yük var" diye konuştu. atv'nin unutulmaz dönem dizisi 'Hatırla Sevgili'deki 'Işın' karakteriyle beğeni toplayan Ayfer Dönmez de 'Gurbet Kuşları' kadrosunda yer aldı. Genç oyuncu, "Herkesin yaşadığı bir şeyi anlatacağız. Herkesin bir gurbet hikayesi var, hepimiz gurbet kuşuyuz" şeklinde konuştu.


info@orhankemal.org