Ana Sayfa

Taraf - 6.6.2008 - Haber Merkezi

Orhan Kemal’i artık İngilizler de okuyacak

Türk edebiyatının en önemli yazarlarından biri kabul edilen Orhan Kemal’in yarı otobiyografik dörtlemesinin ilk iki kitabı olan Baba Evi ve Avare Yıllar adlı romanları İngiltere’de tek kitap halinde İngilizce olarak yayımlandı

Kitabın tanıtımı Türkiye’nin Londra Büyükelçiliği’nde Büyükelçi Yiğit Alpogan ve eşi Bernev Alpogan’ın ev sahipliğinde düzenlenen bir konferansla yapıldı.
Konferansta kitapların tanıtımını Orhan Kemal’in oğlu Işık Öğütçü yaptı. Öğütçü’yü takdim eden ve kitapların basım sürecini konuklara aktaran Büyükelçi Alpogan önce Orhan Kemal’in kapsamlı bir özgeçmişini okudu. Orhan Kemal’in oğlu Işık Öğütçü ise babasının insanlara direnme gücü aşılayan umudun savunucusu ve dünyanın en önemli edebiyatçılarından biri olduğuna işaret ederken, Kemal’in sadece kalemiyle geçinmiş gerçek bir emekçi olduğunu belirtti. “Babam eserleriyle sadece Türkiye’de değil, bu kitapların basıldığı İngiltere ve diğer ülkelerde de yaşayacak” diyen Öğütçü, “çabalarımız onun fark edilmesi içindir. Onun kaleme aldığı 42 kitabın 42 ayrı dünyası var. Kitaplarının ana teması ise Orhan Kemal iyimserliğidir; bunlarda karamsarlık yoktur, hep bir umut barındırır satır aralarında” dedi.


( AA ) - 06.06.2008


info@orhankemal.org