Ana Sayfa

Londra Gazete - 13 Haziran 2008 - Haber Merkezi

 

Orhan Kemal Londra'da anıldı


TÜRK Edebiyatı'nın ölümsüz yazarlarından Orhan Kemal'in oğlu Işık Öğütçü konuk olduğu Britanya Türk Kadınları Derneği’nin geleneksel kitap gününde babasının yoksul ve dürüst insanların yazarı olduğunu belirtti.

Asıl adı Mehmet Raşit Öğütçü olan ünlü yazar Orhan Kemal, ölümünün 38'inci yıldönümünde Londra'da anıldı. Britanya Türk Kadınları Derneği, geçtiğimiz Perşembe günü düzenlediği kitap gününe Orhan Kemal'in oğlu Işık Öğütçü'yü konuk ederek ünlü yazarı ölümünün 38'inci yıldönümünde andı.

TÜRK Edebiyatı'nın ölümsüz yazarlarından Orhan Kemal'in oğluToplantıda, babasının yoksul ve dürüst insanların yazarı olduğunu söyleyen Öğütçü, konuşmasında Orhan Kemal'in yaşamından bazı kesitlere yer verdi.

BTKD Başkanı Hülya Koçu’nun açılış konuşması ile başlayan ve Kitap Kulübü Başkanı Semra Eren Nijhar'ın tanıtım konuşmasıyla devam eden etkinlikte Işık Öğütçü'nün kendi çabaları ile açtığı müzede Orhan Kemal’i yaşatmaya çalıştığından söz edildi.

Işık Söğütçü, Orhan Kemal'in kendisi için bir yazar değil bir baba olduğunu belirttiği konuşmasına şöyle devam etti:

“Babam sürekli daktilosunun başında bir şeyler yazardı. Onu 13 yaşındayken kaybettim. Kitaplarını ise ilk kez onu kaybettikten sonra yani ortaokul yıllarımda okudum. Babamla ilgili müze açma hazırlıklarına girdiğim 2000 yılında ise onu iyice tanıdım. İşte o zaman onun tüm dünya için önemli ve hazine olduğunu anladım. Orhan Kemal’in bütün eserleri kendisinin yaşadığı ve gözlemlediği olaylardan oluşmaktadır. Romanları aynı zamanda önemli bir belgesel niteliği de taşımakadır.'

Orhan Kemal'in Bursa Cezaevi'nde Nazım Hikmet ile de tanıştığını belirten Öğütçü, 'Nazım Hikmet ile tanışmak babam için adeta bir dönüm noktası olmuş. Ondan öyle etkilenmiş ki ilk çocuğu olan ağabeyime 'Nazım' ismini vermiş.' dedi.

Kendi çabalarıyla kurduğu müzenin ileride hakettiği değeri görememesinden endişelendiğini belirten Öğütçü, konukların müzeye sahip çıkılacağına dair verdikleri söz karşısından duygulu anlar yaşadı.

BTKD tarafından düzenlenen etkinlikte TC Londra Büyükelçisi Yiğit Alpogan'ın eşi Bernev Alpogan ve TC Londra Başkonsolos Yardımcısı Sunay Dizdar'ın yanısıra çok sayıda dernek üyesi hazır bulundu.

ORHAN KEMAL?

Türk Edebiyatı'nın usta kalemi Orhan Kemal, yayımlanmış 42 eserinde güç yaşam koşulları içindeki küçük insanın sorunlarını, yaşama savaşını anlattı. Kendisi de benzer bir yaşamdan gelen yazar Adana'da pamuk işçiliği, dokumacılık, ambar memurluğu yaptı. Cezaevine girdi, daha sonra geldiği İstanbul'da sadece yazarlıkla geçindi. Yoksul ve dürüst insanların yaşamlarını abartısız bir dille anlattığı eserleri pek çok dile çevrildi. “Baba Evi” ve “Avare Yıllar” Yunancaya çevrildi. “El Kızı” Suriye’de, “Baba Evi” İsrail’de, “Cemile” İspanya’da yayımlandı. Son olarak Peter Owens Publishers tarafindan “Avare Yıllar” ve “baba Evi” adlı 2 kitabı, “Idle Years” adıyla İngiltere’de satışa sunuldu.


 

info@orhankemal.org