Ana Sayfa

Habercem.com - ANKA - 6 Haziran 2008

 

Orhan Kemal İngiltere'de

Ünlü yazarın iki kitabı İngilizce olarak yayınlandı.


Orhan Kemal’in yarı otobiyografik teknikle kaleme aldığı dörtlemesinin ilk ikisini oluşturan "Baba Evi" ve "Avare Yıllar" adlı romanları İngiltere’de tek kitap halinde İngilizce olarak basılarak yayınlandı.

Tek kitap olarak kitapçı raflarındaki yerlerini alan Orhan Kemal’in iki ünlü eserinin tanıtımı, Türkiye’nin Londra Büyükelçiliğinde Büyükelçi Yiğit Alpogan ve eşi Bernev Alpogan’ın ev sahipliğinde düzenlenen bir konferansla yapıldı.

Konferansta kitapların tanıtımını Orhan Kemal’in oğlu Işık Öğütçü yaptı.

Öğütçü’yü takdim eden ve ve kitapların basım sürecini konuklara aktaran Büyükelçi Alpogan, önce Orhan Kemal’in kapsamlı bir özgeçmişini okudu.

Orhan Kemal ile birlikte ölümünün 45. yıl dönümünde Kemal’in yakın kalem arkadaşı olan ünlü şair Nazım Hikmet’i de anan Büyükelçi Alpogan, Orhan Kemal’in birbirinden güzel eserlerinden örnekler verirken, yazarın bu eserlerinin Yunanca, Arapça ve İbranice’ye de çevrildiğine işaret etti.

Büyükelçi Alpogan, dünyanın her yerinde olduğu gibi Orhan Kemal’in eserlerinin İngiltere’de de büyük ilgi göreceğinden kuşkusu bulunmadığını bildirdi.

Alpogan, Kemal’in oğlu Işık Ögütçü’yü de babasının sanatı ve eserlerine sahip çıkan bir evlat olduğu için kutladı. Alpogan Kemal’in yarı otobiyografik dörtlemesinin son iki romanı olan Cemile ve Dünya Evi’nin de en kısa zamanda İngilizce’ye çevrilerek İngiltere’de basılmasını umduklarını ifade etti.

Kitabın önsüzünü yazan Orhan Pamuk’tan da övgüyle söz eden Alpogan, Orhan Kemal, Yaşar Kemal ve Orhan Pamuk gibi başarılı Türk yazarlarının etkilerinin sadece Türk edebiyatıyla sınırlı kalmayıp dünya edebiyatında da hissedileceğini ve genç nesillere örnek teşkil edeceğini vurguladı. Umudun yazarı

Orhan Kemal’in oğlu Işık Öğütçü ise, babasının insanlara direnme gücü aşılayan umudun savunucusu ve dünyanın en önemli edebiyatçılarından biri olduğuna işaret ederken, Kemal’in sadece kalemiyle geçinmiş gerçek bir emekçi olduğunu belirtti.

Orhan Kemal’in yurdunu ve insanlarını seven, ülkesinin çağdaş uygarlık düzeyine erişmesini isteyen ve bunu engelleyen adaletsizliklere karşı mücadele veren bir kişilik olduğunu da belirten Öğütçü, babasının çocukluk, ilk gençlik ve yetişkinlik dönemine ilişkin pek çok ilginç noktayı da dinleyicilere aktardı.

"Babam kalemini satmamakla övünen bir yazardı" diyen Öğütçü, babasının çok iyi bir gözlemci olduğunu, bilmediği hiçbir konuyu araştırmadan yazmadığını, karakterlerini yaratırken onların yaşamlarına nüfuz etmeye çalıştığını ifade etti.

Cansiperane bir savaş vererek babasının kitaplarını İngiltere’de yayınlatmayı başarmanın kendisi için büyük bir mutluluk olduğunu da belirten Işık Öğütçü, Türk milletini tanıtmaya yönelik bu kitapların tanınmasını sağlamanın herkesin görevi olduğunu vurguladı.

Haber: ANKA
 

 


info@orhankemal.org