Ana Sayfa

NTVMSNBC - Kültür / Sanat - 5 Haziran 2008

 

 

Orhan Kemal kitapları İngiltere’de

 

 

Orhan Kemal’in yarı otobiyografik teknikle kaleme aldığı dörtlemesinin ilk ikisini oluşturan “Baba Evi” ve “Avare Yıllar” adlı romanları İngiltere’de tek kitap halinde İngilizce olarak basılarak yayınlandı.

 

 
AA
Güncelleme: 17:58 TSİ 05 Haziran 2008 Perşembe

 

LONDRA - Tek kitap olarak kitapçı raflarındaki yerlerini alan Orhan Kemal’in iki ünlü eserinin tanıtımı, Türkiye’nin Londra Büyükelçiliğinde Büyükelçi Yiğit Alpogan ve eşi Bernev Alpogan’ın ev sahipliğinde düzenlenen bir konferansla yapıldı.

Konferansta kitapların tanıtımını Orhan Kemal’in oğlu Işık Öğütçü yaptı. Öğütçü’yü takdim eden ve ve kitapların basım sürecini konuklara aktaran Büyükelçi Alpogan, önce Orhan Kemal’in kapsamlı bir özgeçmişini okudu.

NAZIM HİKMET DE ANILDI
Orhan Kemal ile birlikte ölümünün 45. yıl dönümünde Kemal’in yakın kalem arkadaşı olan ünlü şair Nazım Hikmet’i de anan Büyükelçi Alpogan, Orhan Kemal’in birbirinden güzel eserlerinden örnekler verirken, yazarın bu eserlerinin Yunanca, Arapça ve İbranice’ye de çevrildiğine işaret etti. Büyükelçi Alpogan, dünyanın her yerinde olduğu gibi Orhan Kemal’in eserlerinin İngiltere’de de büyük ilgi göreceğinden kuşkusu bulunmadığını bildirdi. Alpogan, Kemal’in oğlu Işık Ögütçü’yü de babasının sanatı ve eserlerine sahip çıkan bir evlat olduğu için kutladı. Alpogan Kemal’in yarı otobiyografik dörtlemesinin son iki romanı olan Cemile ve Dünya Evi’nin de en kısa zamanda İngilizce’ye çevrilerek İngiltere’de basılmasını umduklarını ifade etti. Kitabın önsüzünü yazan Orhan Pamuk’tan da övgüyle söz eden Alpogan, Orhan Kemal, Yaşar Kemal ve Orhan Pamuk gibi başarılı Türk yazarlarının etkilerinin sadece Türk edebiyatıyla sınırlı kalmayıp dünya edebiyatında da hissedileceğini ve genç nesillere örnek teşkil edeceğini vurguladı.

”BABAM KALEMİNİ SATMADI”
Orhan Kemal’in oğlu Işık Öğütçü ise, babasının insanlara direnme gücü aşılayan umudun savunucusu ve dünyanın en önemli edebiyatçılarından biri olduğuna işaret ederken, Kemal’in sadece kalemiyle geçinmiş gerçek bir emekçi olduğunu belirtti.

Orhan Kemal’in yurdunu ve insanlarını seven, ülkesinin çağdaş uygarlık düzeyine erişmesini isteyen ve bunu engelleyen adaletsizliklere karşı mücadele veren bir kişilik olduğunu da belirten Öğütçü, babasının çocukluk, ilk gençlik ve yetişkinlik dönemine ilişkin pek çok ilginç noktayı da dinleyicilere aktardı. “Babam kalemini satmamakla övünen bir yazardı” diyen Öğütçü, babasının çok iyi bir gözlemci olduğunu, bilmediği hiçbir konuyu araştırmadan yazmadığını, karakterlerini yaratırken onların yaşamlarına nüfuz etmeye çalıştığını ifade etti.

“Baba Evi” ve “Avare Yıllar”ın babasının otobiyografik eserlerinden ilk ikisi olduğunu, “Baba Evi”nde babasının çocukluk ve ilk gençlik yıllarının, “Avare Yıllar”da ise ünlü yazarın hayata atıldığı yılların anlatıldığını kaydeden Öğütçü, “Cemile”nin annesini anlatan bir kitap olduğunu, dörtlemenin son romanı “Dünya Evi”nde ise anne ve babasının büyük bir aşkın ardından gelen evliliklerinin anlatıldığını bildirdi. Avare Yıllar’ın 59 yıl önce yazıldığını hatırlatan Öğütçü, babasının
kitaplarının yakın yıllar da dahil olmak üzere binlerce baskı yaptığını hatırlattı.”Babam eserleriyle sadece Türkiye’de değil, bu kitapların basıldığı İngiltere ve diğer ülkelerde de yaşayacak” diyen Öğütçü, “çabalarımız onun fark edilmesi içindir. Onun kaleme aldığı 42 kitabın 42 ayrı dünyası var. Kitaplarının ana teması ise Orhan Kemal iyimserliğidir; bunlarda karamsarlık yoktur, hep bir umut barındırır satır aralarında” dedi.

Cansiperane bir savaş vererek babasının kitaplarını İngiltere’de yayınlatmayı başarmanın kendisi için büyük bir mutluluk olduğunu da belirten Işık Öğütçü, Türk milletini tanıtmaya yönelik bu kitapların tanınmasını sağlamanın herkesin görevi olduğunu vurguladı.
 

info@orhankemal.org